Nauka

Rok 2014 był rekordowo gorący

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 22:22
2014 był najgorętszym rokiem w historii. Te wcześniejsze ustalenia dotyczące temperatury powietrza potwierdza raport ekspertów z Narodowej Administracji do spraw Oceanów i Atmosfery USA (NOAA).
Audio
Rok 2014 był rekordowo gorący
Foto: NASA

To trzeci taki globalny rekord gorąca w ciągu ostatnich 15 lat, podkreślają autorzy dokumentu. Oznacza to, ich zdaniem, że globalne ocieplenie jest bardzo wyraźne.

Rekordów klimatycznych w roku 2014 było zresztą więcej: najwyższe w historii było stężenie dwutlenku węgla i temperatura na powierzchni oceanów.

Jak podkreślał współautor raportu Greg Johnson w rozmowie z amerykańskim radiem NPR, to nagrzewanie się wód jest znaczące o tyle, że to właśnie oceany pochłaniają nadmiar ciepła. A cieplejszy ocean się rozszerza; w związku z tym podnoszą się poziomy wód, które też były rekordowe.

Dane zawarte w raporcie pochodzą z czterech niezależnych baz danych od ponad czterystu naukowców z 58 krajów.

(IAR)

Czytaj także

Rok 2014 rekordowo ciepły?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 00:30
Dwa tysiące czternasty może okazać się najgorętszym rokiem w notowanej historii. Wyjątkowo wysokie temperatury odnotowano w pierwszych jedenastu miesiącach tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Globalne ocieplenie - istnieje czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 16:30
Na temat ocieplenia klimatu powstało wiele teorii spiskowych. Niektórzy twierdzą, że zjawisko to wcale nie szkodzi naszej planecie, inni przekonują, że w ogóle nie istnieje.
rozwiń zwiń