Nauka

Wirus Zika bardziej niebezpieczny niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 20:00
Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż do tej pory przypuszczano - poinformowała we wtorek w Genewie szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan. Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka.
Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi
Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowiFoto: PAP/EPA/DANIEL BOCKWOLDT

Pomimo nowych informacji dotyczących wirusa, Chan zaznaczyła, że wciąż nie ustalono, czy istnieje związek między wystąpieniem mikrocefalii u niemowląt a zakażeniem matki Ziką.

Według szefowej WHO niepokój budzi fakt, że wirus ten może być częściej niż przypuszczano przenoszony drogą płciową.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii prawdopodobnie powiązanych z Ziką.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów. Chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, a także o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów i Hiszpankę, którzy odwiedzili kraje Ameryki Południowej. Pod koniec lutego we Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogą płciową.

Eksperci przewidują, że biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży, w Europie najpewniej takich przypadków będzie przybywać.

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

Zobacz więcej na temat: wirus zika medycyna NAUKA
Czytaj także

Wirus Zika: WHO daje zielone światło dla transgenicznych komarów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 20:00
Genetycznie modyfikowane komary mogą być skuteczną bronią w walce z wirusem Zika. Tak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia, która opowiada się za wykorzystywaniem wszystkich możliwych metod tępienia komarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak wschodzącą gwiazdą europejskiej farmakologii

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 16:20
Prof. Jakub Fichna zajmuje się projektowaniem i syntezą nowych leków oraz określeniem ich właściwości biologicznych. Pod koniec 2015 r. został uhonorowany przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologiczne nagrodą Rising Star Award.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy: Zika może powodować ciężkie schorzenie neurologiczne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 22:22
Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu potwierdzili po raz pierwszy możliwy związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym zwanym zespołem Guillaine'a-Barrego. Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".
rozwiń zwiń