Nauka

SpaceX za dwa lata wyśle misję na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 21:00
Na początek będzie to niewielka misja bezzałogowa. SpaceX ma szansę stać się pierwszą prywatną firmą, które wyśle swoje urządzenia na Marsa.
Statek kosmiczny Dragon
Statek kosmiczny DragonFoto: SpaceX.

Szczegóły poznamy jesienią podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Teraz wiadomo jedynie, że na Czerwoną Planetę poleci specjalnie dostosowana do tego wersja Dragona - czyli Red Dragon. Urządzenie ma wylądować na powierzchni planety przy użyciu specjalnych silników odrzutowych, nie będzie natomiast używało spadochronów.

Dragon 2 lub Red Dragon to udoskonalona wersja kapsuły, która obecnie już jest w użyciu i lata m.in. na ISS. Kiedyś będzie zabierać w kosmos astronautów. - Dragon 2 jest zaprojektowany tak, by lądować w dowolnym miejscu w Układzie Słonecznym - mówi Elon Musk. - Lot na Marsa będzie testowy.

Nie wiadomo dokładnie, jakie będą cele misji: czy SpaceX przeprowadzi jakieś badania, czy jedynie wykona test i prezentację technologii.

Agencja NASA już ogłosiła, że pomoże SpaceX w zamian za udostępnienie danych uzyskanych podczas misji. NASA planuje wysłać na Marsa misję załogową po 2030 roku.

(ew/SpaceX/IFLScience)

Czytaj także

SpaceX: rakieta startuje, wykonuje misję i... pionowo ląduje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
Rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy SpaceX, wystartowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu, po raz pierwszy w historii, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Takiego kosmicznego dokowania jeszcze nie było. "Będziemy latali w odleglejsze miejsca"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:37
Po dwóch dniach od startu z Ziemi, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł statek Dragon z nadmuchiwanym mieszkaniem dla astronautów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twój własny satelita za 1000 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 20:00
Studenci z Arizony skonstruowali prototypy nowych, miniaturowych satelitów. Ich zdaniem to właśnie takie urządzenia będą w przyszłości wysyłane na orbitę.
rozwiń zwiń