Piękno przyrody ekwadorskiego archipelagu zobaczyć można na plenerowej wystawie fotografii „Niezwykłe Galapagos – u źródeł teorii ewolucji”. Zdjęcia prezentowane są na ogrodzeniu Państwowego Instytutu Geologicznego od strony ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Wyspy Galapagos, znane także jako Wyspy Żółwie, leżą na Oceanie Spokojnym, około 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Archipelag tworzy 13 dużych wysp, 6 mniejszych, ponad 40 małych wysepek i blisko 30 wynurzających się z oceanu skał. Wszystkie mają pochodzenie wulkaniczne. Terytorialnie całość archipelagu, którego powierzchnia wynosi 7 882 km2, przynależy do Republiki Ekwadoru.
Galápagos rozsławione zostały w dużej mierze przez Karola Darwina i teorię ewolucji, dla potwierdzenia której wykorzystywano niektóre zjawiska przyrodnicze obserwowane na wyspach (m.in. zróżnicowanie form endemicznych, charakterystycznych dla poszczególnych wysp – żółwie i tzw. zięby Darwina). Na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO ekosystem wysp wpisano w roku 1978, a od roku 1998 chronione są także wody otaczające wyspy – powstał wtedy Rezerwat Morski Galapagos. Działa tu także stacja badawcza imienia Karola Darwina, o bogatym dorobku naukowym.
Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego Mirosław Rutkowski, okazją dla zorganizowania wystawy zdjęć przyrodniczych są obchodzone w bieżącym roku rocznice: 200-lecia urodzin Karola Darwina, 50-lecia założenia Parku Narodowego Galapagos, a także 200-lecia proklamowania niepodległości Ekwadoru. W tym roku mija również 90 lat od utworzenia Państwowego Instytutu Geologicznego.
Na wystawie prezentowane są 44 fotografie (o wymiarach 90 x 120 cm) ukazujące niezwykłość przyrody ekwadorskich Wysp Galapagos, autorstwa uznanych fotografów przyrody: Alfreda Carrasco, Sebastiana Cruza, Tui De Roy, Jonathana Greena i Pete’a Oxforda. Wystawa zdjęć organizowana jest wspólnie przez Państwowy Instytut Geologiczny i Ambasadę Ekwadoru w Polsce z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Handlu i Integracji Ekwadoru.
- 44 wielkoformatowe fotogramy, dostarczone przez Ambasadę Ekwadoru, to dzieła cenionych w świecie fotografików przyrody, zafascynowanych jedyną w swoim rodzaju odmiennością niesamowitych wysp, niepodobnych do żadnego innego miejsca na Ziemi; zamieszkałych przez olbrzymie żółwie, legwany wygrzewające się wśród wulkanicznych oparów i setki gatunków endemicznych ptaków, ze słynnymi „ziębami Darwina” na czele. Barwne fotogramy szczególnie efektownie wyglądać będą nocą, kiedy zostaną podświetlone przez specjalne reflektory – zaznacza Mirosław Rutkowski.
{script}var gal1023Obj = new ajaxGallery("gal1023Obj","gal1023","/_cms/galleries/31/1023/gallery_150.xml","/_cms/galleries/31/1023/","2","31","1023"){/script}Niezwykłe Galapagos – u źródeł teorii ewolucji
Galapagos to królestwo form endemicznych, które odnaleźć można jedynie w tym miejscu na świecie. Endemitami są wszystkie gady i ssaki. Z 89 gatunków ptaków gniazdujących na wyspach, aż 76 to endemity. Wśród ssaków wyróżnia się 2 formy płetwonogich, 2 gryzonie i 1 nietoperza. Spośród gadów na wyspach występują 4 gatunki jaszczurek, 1 gatunek węża, oraz 1 gatunek żółwia. Nie ma na wyspach płazów i ryb słodkowodnych.
Archipelag, położony na styku wielkich płyt tektonicznych litosfery, to także wyjątkowo aktywny obszar wulkaniczny. Wyspy narodziły się z oceanu i nigdy nie miały połączenia z kontynentem. Najmłodsze z nich nadal podlegają procesom tworzenia, najstarsze, w miarę ustabilizowane, maja około 4 milionów lat.
Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, mówi, że PIG już od kilku lat eksponuje cykle fotografii przyrodniczych na ogrodzeniu wzdłuż ul. Rakowieckiej. - Przez organizację tego typu imprez chcemy pokazać inną - bardziej humanistyczną twarz geologii. Pragniemy udowodnić, że geolodzy mają głęboko emocjonalny stosunek do przedmiotu swych badań i traktują środowisko nieożywione jako dziedzictwo ludzkości, które należy chronić dla przyszłych pokoleń, z rozwagą korzystając z jego zasobów, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić globalnemu ekosystemowi – wyjaśnia.
Ambasador Republiki Ekwadoru w Polsce Fernando Flores dodaje: - Jestem przekonany, iż po obejrzeniu tej wspaniałej wystawy, wiele osób będzie zainteresowanych odwiedzeniem Ekwadoru i jego magicznych wysp.
Niezwykły świat wysp Galapagos podziwiać będzie można do 15 października
Paweł Zych,
na podstawie materiałów Państwowego Instytutu Geologicznego.