Nauka

Chciała wysłać mumię pocztą

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 12:30
Poznaj niezwykłe metody boliwijskich przemytników.

Boliwijska policja aresztowała kobietę, która próbowała wysłać do Francji mumię. Historia, jakich w archeologii wiele, ale… mumia miała przybyć do Francji w zwykłej, kartonowej paczce, do tego nadanej zwykłą pocztą.

Nie wiedziała, od kogo i co

Mumia, jak wykazały wstępne analizy, najprawdopodobniej pochodzi z okresu inkaskiego i są to zwłoki dziecka. Znajdują się w bardzo dobrym stanie zachowania.

Zmumifikowane zwłoki zostały wykryte w paczce podczas rutynowej kontroli, jakiej poddawane są przesyłki pocztowe w La Paz. Jak informuje peruwiański dziennik El Comercio, mumia miała dotrzeć do niejakiej Annette Huc mieszkającej we francuskiej miejscowości Compiegne.

Kobieta, która nadała przesyłkę, zeznała, że otrzymała ją od anonimowego Boliwijczyka w miejscowości Desaguadero, niedaleko granicy z Peru i około 70 km od boliwijskiej stolicy La Paz. Jak poinformował prasę Adolfo Cardenas z miejscowej policji, nieznajomy nakazał kobiecie przesłać pakunek na wskazany, francuski adres. Jak zeznała, sama nie wiedziała, co zawiera przesyłka.

Ronald Terán, szef boliwijskiego Towarzystwa Zachowania Dziedzictwa Narodowego Boliwii, zapowiada szybkie wyjaśnienie sprawy. Wstępne datowania wskazują, że mumia ma około 750 lat i jest dziełem Inków.

Niezliczone mumie czekają

Na terenie dawnego imperium Inków ciągle znajduje się wiele niezidentyfikowanych miejsc pochówków, a ogromna liczba z nich została obrabowana bądź jeszcze czasach kolonialnych, bądź zupełnie niedawno. Coraz trudniej znaleźć nietkniete groby, stąd radość archeologicznego świata, kiedy dochodzi do takiego odkrycia. Niedawno archeolodzy pracujący na przedmieściach Limy znaleźli znakomicie zachowane mumie sprzed około 1150 lat. Co ciekawe, grób znajdował się na szczycie znanej już archeologom piramidy zwanej Huaca Pucllana.

Jak poinformowała kierująca pracami na Huaca Pucllana Isabel Flores Espinosa, pochowane tam szczątki kobiety i trojga dzieci pochodziły z ok. 850 r.n.e., z okresu kultury Wari, rozwijającej się na środkowym i południowym wybrzeżu Peru w okresie 600-1000 r.n.e. Twórcy kultury Wari korzystali z wielu budowli pozostałych po wcześniejszej kulturze Lima - w tym właśnie z piramidy Huaca Pucllana. Jak powiedziała archeolog Gladys Paz, odnalezione przy ciałach artefakty, w tym rozmaite naczynia ceramiczne i zdobione tekstylne torby wskazują, że kobieta i dwójka dzieci należały do elity społecznej Wari, natomiast trzecie dziecko, pochowane oddzielnie, mogło zostać złożone w ofierze. Grób był nietknięty i dobrze zachowany – w przeciwieństwie do 62 innych pochówków odkrywanych wcześniej na tym stanowisku.

(ew/elcomercio.pe/digitaljournal.com/pap)

Czytaj także

Co jadły mumie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2007 17:36
Badania inkaskich mumii ze stanowiska w Tupac Amaru zdradzają, jak odżywiali się członkowie dawnych społeczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mumia w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 13:44
Do hiszpańskiego szpitala trafiła mumia sprzed 2200 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza grecka mumia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 06:16
Grecy także dokonywali mumifikacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mumia u dentysty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 10:02
Lekarze zbadali stan zdrowia mumii sprzed ponad 2 tysiecy lat. Okazało się była zdrowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mumia cię zaskarży

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 13:30
Czy archeolodzy mają prawo poznawać tajemnice zmarłych?
rozwiń zwiń