Nauka

Ambitni bardziej zmęczeni

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 14:00
Syndrom wyczerpania fizycznego, zwany również wypaleniem, a także wyczerpanie związane ze stanami depresyjnymi, pozostawiają znaczące zmiany w mózgu – donoszą naukowcy.

Funkcjonowanie płata czołowego, odpowiedzialnego m.in. za myślenie, pamięć, a także ocenę emocji i sytuacji, może zostać zaburzone u osób cierpiących na syndrom wyczerpania fizycznego – ustalił zespół naukowców z Umea University w Szwecji.

Przeprowadzone przez Szwedów wskazują, że istnieje związek między osobowością, ogólnym stanem zdrowia, zdolnościami poznawczymi a neuroendokrynologicznymi zaburzeniami w przypadku syndromu wyczerpania. Po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego na grupie ludzi uczestniczących w badaniu, naukowcy odkryli, że osoby wyczerpane fizycznie mają inny wzór aktywności mózgu, podczas wykonywania testów pamięciowych. Badania wykazywały również słabszą aktywność w płacie czołowym niż u osób zdrowych, a nawet u osób cierpiących na depresję.

Pacjentów, cierpiących na syndrom wyczerpania fizycznego, wyróżnia pesymizm, lęki, a także słabe poczucie własnej tożsamości, co jest powszechne również w wielu innych psychicznych zaburzeniach. Osoby te charakteryzują się również wyjątkową wytrwałością, ambicją i pedantyzmem.

Naukowcy odkryli, że osoby ambitne i wymagające są bardziej podatne na syndrom wyczerpania. Agneta Sandstrom uważa, że osoby cierpiące na ten syndrom muszą zmierzyć się z problemami z pamięcią i skupieniem uwagi, jak również ze zmniejszoną aktywnością mózgu w płacie czołowym. Także regulacja hormonu stresu, kortyzolu, jest zaburzona w tej grupie pacjentów.

(ew)

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia Szwecja
Czytaj także

Każdy ma niezłomną wolę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 07:00
Siła woli nie zależy od tego, czy jesteśmy bardzo zmęczeni, ale od tego, czy w nią wierzymy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Empatia wegetarian

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 07:15
Wegetarianie i mięsożercy inaczej oceniają emocje zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie przenoś swojego strachu na dziecko

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 13:33
Już wśród dzieci i młodzieży zdarzają się nerwice i depresje. Chcąc pomóc, nie zadręczajmy ich przesadną troską, ale dajmy siłę i okażmy zaufanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cisza prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 12:17
Chcąc sprostać wymaganiom współczesnego świata pędzimy, walczymy, zapominamy o młodzieńczych marzeniach. Przebywanie w ciszy może pomóc odkryć siebie na nowo.
rozwiń zwiń