Nauka

Hiszpanie odkryli prehistoryczne malowidła jaskiniowe

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 14:00
Sztuka franko-kantabryjska, znana z Lascaux i Altamiry, zadziwia świat nie od dzisiaj. Archeolodzy własnie odkryli kolejną grotę z rysunkami.

Kilkanaście przedstawień zwierząt sprzed ponad 25 000 lat odkryli archeolodzy w jaskini Askondo niedaleko miasteczka Mañaria w Kraju Basków. Autentyczność malowideł została już potwierdzona w 100 procentach.

Prehistoryczni twórcy wykorzystali do ich stworzenia czerwony barwnik. Większość z rysunków przedstawia konie, niektóre mają ponad półtora metra wyskości. Wśród dzieł  sztuki jest także ryt przedstawiający konia i czerwony odcisk dłoni, pierwszy w tym rejonie Hiszpanii. Poza tym w grocie znaleziono kilka rytów niefiguratywnych.

Niestety, jak ogłosł dr Diego Gárate, archeolog, malowidła są źle zachowane. Wszystko wskazuje na to, że powstały około 28 000 – 18 000 lat p.n.e., a zatem za ich powtsanie odpowiedzialni są ludzie kultury graweckiej i solutrejskiej. Badacze dodają, że najbardziej prawdopodobną datą powstania malowideł jest 25 000 lat temu – są zatem starsze od tych w Altamirze (Altamira to jaskinia krasowa w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii, w pobliżu Santillana del Mar. Została odkryta w 1879 roku, a znajdujące sie w niej malowidła kultury magdaleńskiej uchodzą za najlepiej zachowane na świecie. Powstały „zaledwie” 15 000 lat temu).

Odkrycia w jaskini Askondo dokonało w styczniu trzech lokalnych badaczy: Diego Gárate MaidaganJoseba Rios Garaizar i Ander Ugarte Cuetara. Zrobili to w ramach projektu poszukiwania prehistorycznych pozostałości w Kraju Basków. Jaskinia była znana od dawna (odkryto ją w 1912 roku), ale – ponieważ malowidła są zniszczone – trudno było je dojrzec niewprawnym okiem. – Trzeba wiedzieć, czego się szuka – mówi Manuel González Morales z Instituto Internacional de Investigaciones Prehistóricas de Cantabria (Kantabryjski Międzynarodowy Instytut Badań Prehistorycznych).

Z ogłoszeniem sensacji zwlekano aż do potwierdzenia autentycznosci znaleziska. Aby to zrobić, lokalni badacze zaprosili niezależną komisję specjalistów. Eksperci Manuel González Morales y Cesar González Sanz z Instituto Internacional de Investigaciones Prehistóricas de Cantabria byli jednomyślni. – Nie ma żadnych wątpliwości. Są prawdziwe – ogłosili.

Archeolodzy muszą teraz dokładnie przebadań wnętrze jaskini w poszukiwaniu pozostawionych przez malarzy artefaktów. Być może znajdą kolejne malowidła.

(ew/elcorreo.com)

Czytaj także

Przełomowa figurka Wenus

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2009 15:13
Archeolodzy odkryli figurkę Wenus sprzed 35 tys. lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec badań polskiego Lascaux

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 05:22
Bumerang, instrumenty muzyczne i kości palców sprzed 30 tys. lat - to tylko niektóre znaleziska z Jaskini Obłazowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Jaskinia Obłazowa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 16:40
15 marca 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarszy grób w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 15:00
W jednej z podkrakowskich jaskiń naukowcy odkryli pochodzące z paleolitu szczątki dziecka wraz z licznym zestawem ozdób. To najprawdopodobniej najstarszy odkryty na ziemiach polskich grób.
rozwiń zwiń