Nauka

Sojowy lek na kurze łapki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 13:00
Miliony kobiet czekają na takie badania. Eksperymentalny suplement na bazie soi może pomóc kobietom po menopauzie wygładzić tzw. kurze łapki - informuje pismo medyczne "Menopause".

Badania przeprowadzone przez japońską firmę farmaceutyczną Otsuka Pharmaceutical wskazują na skuteczność preparatu o roboczej nazwie SE5-OH, zawierającego naturalny związek S-equol powstały w trakcie fermentacji soi.

Związek ten może być produkowany w organizmie w sposób naturalny, jako produkt uboczny powstały podczas trawienia izoflawonów soi, czyli związków roślinnych o strukturze zbliżonej do estrogenu. S-equol przyłącza się do receptorów estrogenowych i może powodować podobne działanie jak ten hormon, jednak o wiele słabsze - wyjaśniają naukowcy.

Receptory estrogenu znajdują się m.in. w komórkach skóry, dlatego widoczne są na niej efekty towarzyszącego menopauzie spadku poziomu tego hormonu.

W badaniach przeprowadzonych w Japonii wzięło udział 101 kobiet po menopauzie, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza przyjmowała przez dwanaście tygodni 30 mg suplementu codziennie, druga - 10 mg, a trzecia - placebo.

Autor badań, Ayuko Oyama zauważa, że poszczególne osoby różnią się pod względem zdolności produkowania S-equolu z soi, a co najmniej połowa populacji nie jest wyposażona w niezbędną do tego florę jelitową (ten przypadek dotyczył wszystkich biorących udział w badaniach kobiet).
Po trzech miesiącach przyjmowania suplementów kobiety zostały poddane analizie dermatologicznej, wykonywanej przez specjalistę, który nie wiedział, które z nich przyjmowały preparat. W porównaniu z grupą stosującą placebo, u kobiet biorących prawdziwy suplement zauważono przynajmniej niewielkie wygładzenie kurzych łapek w kącikach oczu.

Dr Carolyn Jacob z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, występująca w roli niezależnego eksperta, zauważa, że rezultaty te zachęcają do dalszych, zakrojonych na szerszą skalę badań nad wpływem soi na proces starzenia skóry. Jej zdaniem, przydatne byłoby wykonanie biopsji skóry, by sprawdzić, czy suplement rzeczywiście wpływa na poziom kolagenu. Niezbędne będzie także dokładne zbadanie możliwego negatywnego działania preparatu, który, podobnie jak estrogen, może wpływać na ryzyko raka piersi lub macicy.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: firma Japonia rak piersi
Czytaj także

Białe kobiety szybciej się starzeją

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:00
Powodem jest mniejsza odporność na promieniowanie słoneczne oraz działanie melaniny, dzięki której ciemna skóra jest mniej narażona na oznaki starzenia niż jasna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

7 rzeczy, które zmieniają się z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 17:12
Zwykle starzenie kojarzy nam się ze zmarszczkami i osteoporozą. Jednak to właśnie wtedy odzyskujemy "różowe okulary", rośnie nasz liberalizm i skłonności hipisowskie ...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarszczki prawdę mówią

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 13:10
Chcesz wiedzieć wszystko o kobiecie? Patrz na ślady starości na jej twarzy. One mówią o niej najwięcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

My się opalamy, a skóra cierpi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 16:30
Z punktu widzenia estetyki opalona skóra wydaje nam się ładniejsza niż biała, jest to jednak efekt jej rozpaczliwego bronienia się przed słońcem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarszczki? Tabletka lepsza niż krem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:30
Pierwsza tabletka przeciwzmarszczkowa może okazać się bardziej skuteczna od kremów - twierdzą naukowcy, których wnioski przytacza "New Scientist".
rozwiń zwiń