Nauka

Pracownik jest skuteczniejszy, kiedy praca go interesuje

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 10:00
Ludzie są lepszymi pracownikami, jeśli ich zainteresowania są zgodne z profilem wykonywanych obowiązków. Niby oczywiste, a teraz jeszcze udowodnione naukowo.
Pracownik jest skuteczniejszy, kiedy praca go interesuje
Foto: Glow Images/East News
Ludzie są lepszymi pracownikami, jeśli ich zainteresowania są zgodne z profilem wykonywanych obowiązków - informują amerykańscy naukowcy na łamach "Perspectives on Psychological Science".
Naukowcy z University of Illinois doszli do wniosku, że dopasowanie potencjalnego kandydata do miejsca pracy, mierzone zgodnością jego osobistych zainteresowań z wymogami dotyczącymi posiadanych umiejętności i wykonywanych funkcji na danym stanowisku, pozwala na przewidzenie większej wydajności i wytrwałości w pracy.
 
Ludzie o dopasowanym profilu pracują efektywniej, chętniej pomagają innym współpracownikom i pozostają dłużej związani z organizacją.
 
Dotychczasowe wyniki badań wskazywały na niejednoznaczny charakter związku między zainteresowaniem a sukcesem pracowniczym. Dlatego też firmy zatrudniające nowych pracowników w procesie rekrutacyjnym rzadko brały pod uwagę element, jakim są zainteresowania przejawiane przez aplikanta.
 
Jednakże po dokonaniu meta-analizy, czyli zebraniu danych i rozpatrzeniu rezultatów pochodzących z istniejących badań, okazało się, że dopasowanie człowieka do środowiska pracy jest czynnikiem, który istotnie koreluje z wielkością zaangażowania i efektywnością na stanowisku.
 
Eksperci twierdzą, że uprzednie sprzeczności wynikały z odmiennego podejścia do kwestii zainteresowań człowieka.
 
Kluczem do sukcesu nie jest bezpośrednie zainteresowanie daną pracą, ale właśnie pokrywanie się obowiązków pracowniczych z indywidualnymi zamiłowaniami pracownika.
 
"Wyniki badania są ważne, gdyż sugerują, że organizacje mogą osiągnąć wiele korzyści, jeśli przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu wezmą pod uwagę zainteresowania kandydata" - mówi Christopher Nye, główny badacz. (PAP)

Naukowcy z University of Illinois doszli do wniosku, że praca będzie wydjaniejsza, jeśli dopasujemy potencjalnego kandydata do stanowiska na podstawie jego osobistych zainteresowań i umiejętności. 

Ludzie o dopasowanym profilu zatrudnienia pracują efektywniej, chętniej pomagają innym współpracownikom i pozostają dłużej związani z organizacją. 

Wcześniejsze wyniki były niejednoznaczne, dlatego też firmy zatrudniające nowych pracowników w procesie rekrutacyjnym rzadko brały pod uwagę element, jakim są zainteresowania przejawiane przez aplikanta. Jednak po zebraniu danych i rozpatrzeniu rezultatów pochodzących z istniejących badań, okazało się, że dopasowanie człowieka do środowiska pracy jest czynnikiem, który istotnie wpływa na jego zawodowe zaangażowanie i efektywność. 

Eksperci twierdzą, że uprzednie sprzeczności wynikały z odmiennego podejścia do kwestii zainteresowań człowieka. Kluczem do sukcesu nie jest bezpośrednie zainteresowanie daną pracą, ale właśnie pokrywanie się obowiązków pracowniczych z indywidualnymi zamiłowaniami pracownika. - Wyniki badania są ważne, gdyż sugerują, że organizacje mogą osiągnąć wiele korzyści, jeśli przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu wezmą pod uwagę zainteresowania kandydata - mówi Christopher Nye, główny badacz.

(ew/PAP-Nauka w Polsce) 

Czytaj także

Naucz się czytać mowę ciała i kontroluj otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 15:00
Czytanie sygnałów pozawerbalnych, które podświadomie wysyłają nam rozmówcy to trudna sztuka. Ale można ją opanować, ucząc się przy okazji, jak okiełznać własne ciało i wysyłać otoczeniu tylko te znaki, które chcemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz szybko osiągnąć sukces? Skończysz u psychologa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 10:27
Młodzi ludzie coraz wcześniej wchodzą w dorosłość i zaczynają pierwszą pracę. Gonią za sukcesem, ale często nie radzą sobie z szybkim tempem życia. Wówczas pojawiają się problemy, które rozwiązać można dopiero na kozetce u specjalisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kobiety toczą wojny w miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 11:29
Ten problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zazdroszczą one koleżankom atrakcyjności i wpływów. – Nie chodzi o przemoc fizyczną, a o wampiry energetyczne, które potrafią niszczyć psychicznie każdego dnia – mówi ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń