Nauka

Rekordowy łańcuchowy przeszczep nerek

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 12:00
W Warszawie trwa pierwszy w Polsce łańcuchowy przeszczep nerek. Tymczasem rekordowo długa tego rodzaju operacja odbyła się w tym roku w USA. Złożony zabieg trwał dwa łącznie i pół miesiąca.
Audio
  • Rekordowy łańcuchowy przeszczep nerek - Rafał Motriuk / IAR
Jeśli ponieśliśmy szkodę w wyniku błędu lekarskiego i staramy się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, bardzo ważne okazują się wszelkie dokumenty: historia choroby, orzeczenia lekarskie, rachunki za koszty poniesione np. na rehabilitację
Jeśli ponieśliśmy szkodę w wyniku błędu lekarskiego i staramy się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, bardzo ważne okazują się wszelkie dokumenty: historia choroby, orzeczenia lekarskie, rachunki za koszty poniesione np. na rehabilitacjęFoto: Pixabay

Brało w nim udział 34 dawców i 34 biorców. Zaczął Lynn Johnson, który chciał oddać nerkę swojej bratowej, ale nie mógł, bo nie zgadzały się ich grupy krwi. Szóstego stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Wisconsin przekazał więc swoją nerkę komuś innemu, rozpoczynając łańcuch. Zabiegi w 26 miejscach w całym kraju trwały 11 tygodni; zakończyły się w tym samym szpitalu w Wisconsin.

- To błogosławieństwo. Mam szczęście, że żyję - mówiła amerykańskiej telewizji ABC jedna z biorczyń.

Takie łańcuchy tworzą się, gdy ktoś chce oddać nerkę konkretnemu biorcy, na przykład komuś z rodziny, ale nie pasują do siebie ich grupy krwi lub inne czynniki odpornościowe. Dawca przekazuje więc nerkę innej osobie, mając gwarancję, że wybrany przez niego biorca dostanie nerkę od kogoś innego. W ten sposób „dar życia” - jak to określają amerykańskie media - przekazywany jest wielokrotnie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA przeszczepy
Czytaj także

Udany przeszczep twarzy w Barcelonie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:00
Barceloński szpital Vall d’Hebron dokonał udanego przeszczepu twarzy. Pacjentem jest 45-letni mężczyzna. Operacja trwała 27 godzin i uczestniczyło w niej 45 lekarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy dni bez mycia zębów mogą się dla nas źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 04:15
Istnieją naukowe dowody na to, że próchnica i dolegliwości przyzębia nie dotyczą samej jamy ustnej. Choroby dziąseł i zębów mają niekorzystny wpływ na cały nasz organizm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
rozwiń zwiń