Nauka

CO2 szkodzi oceanom

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 14:00
Emisje gazów cieplarnianych mogą częściowo zniszczyć życie w oceanach. Tak twierdzą zaniepokojeni naukowcy, którzy publikują swój najnowszy raport w prestiżowym tygodniku "Science".
Audio
CO2 szkodzi oceanom
Foto: Pixabay.com

Jeżeli emisje nie zostaną ograniczone, to oceaniczne życie zmieni się nieodwracalnie - piszą naukowcy. Bo im więcej jest dwutlenku węgla, tym woda jest cieplejsza. Ponadto traci tlen i zakwasza się.

Profesor Michael Kucera, który w Niemczech bada małe skorupiaki, tłumaczył w BBC, że mogą one sobie radzić z wysokimi temperaturami albo z zakwaszeniem, ale mają problemy, jeśli oba te czynniki pojawiają się razem.

Autorzy dodają, że skład chemiczny oceanów zmienia się najszybciej od 250 milionów lat, gdy doszło do masowego wymierania gatunków. Zdaniem badaczy, podczas grudniowego szczytu ONZ w Paryżu eksperci i politycy powinni podjąć odważne decyzje w walce ze zmianami klimatu.

(IAR)

Czytaj także

Naukowcy: Europa będzie zamarzać. A co z globalnym ociepleniem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:09
Kolejna grupa naukowców sugeruje, że w Europie może nastąpić okres wyraźnego ochłodzenia. Przyczyną miałoby być wyjątkowo mało aktywne Słońce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowy wzrost stężenia CO2. Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 11:53
Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rosło ostatnio rekordowo szybko. Wskazują na to dane opublikowane przez Światową Organizację Meteorologiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smog zabija. Najgorsze powietrze jest w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 12:34
Na jego jakość wpływa położenie geograficzne, natężenie ruchu pojazdów i liczba kotłowni w mieście.
rozwiń zwiń