Nauka

Perfekcjonizm szkodzi w pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 16:00
Niepokoje związane z perfekcjonizmem mogą utrudniać osiągnięcie sukcesu w pracy, sprzyjając stresowi, wypaleniu i problemom ze zdrowiem - twierdzą naukowcy.
BIEC nie spodziewa się spadku bezrobocia zimą
BIEC nie spodziewa się spadku bezrobocia zimąFoto: Glow Images/East News

Jak wynika z badań publikowanych na stronie "Personality and Social Psychology Review", istnieje związek pomiędzy perfekcjonizmem a wypaleniem. Naukowcy poddali analizie wyniki 43 wcześniejszych badań, przeprowadzonych przez ponad 20 lat, aby to udowodnić.

Perfekcjonizm ma sporo plusów, ponieważ świadczy o tym, że dana osoba wysoko stawia poprzeczkę w zyciu zawodowym. Jednocześnie może mieć szkodliwe oblicze, ponieważ wiąże się ze sporym samokrytycyzmem. Szkodzi np. wtedy, gdy ludzie nieustannie się martwią o to, by nie popełnić błędu lub nie rozczarować innych.

Niepokoje perfekcjonistów i związany z nimi stres mogą sprzyjać problemom ze zdrowiem, np. depresji, stanom lękowym, zaburzeniom odżywiania, zmęczeniu, a nawet doprowadzić do wcześnieszej śmierci. Najbardziej powszechnym i groźnym skutkiem może być wypalenie zawodowe. 

Duży wysiłek wkładany w uzyskanie dobrego wyniku częsro przechodzi niezauważony. To może wzmagać cynizm i poczucie wypalenia - wyjaśniają autorzy badania.

(ew/PAP-Nauka w Polsce/DailyMail)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia zdrowie
Czytaj także

Niefarmakologiczna walka z bezsennością

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 12:21
Zaburzenia snu wyzwala m.in. stres, a reakcja organizmu na bezsenność może jeszcze potęgować problem. Psycholog wyjaśnia jak nie utrwalić stanu chorobowego i poradzić sobie z bezsennością bez leków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemilczany temat poniżania kobiet. "Słowa też gwałcą"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 23:55
- Bardzo lekceważymy wulgarne komentarze kierowane do kobiet w miejscach publicznych. Może się to wydawać błahe, ale ma to bardzo poważne konsekwencje - mówi Joanna Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominacja a uległość. Kobieta alfa kontra kobieta beta

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 01:23
Zwykle o silnym, zdecydowanym mężczyźnie mówimy, że jest to typ osobowości alfa. Ten termin bywa też odnoszony do pewnych siebie kobiet oraz wiedzących, czego pragną.
rozwiń zwiń