Nauka

Anglia - kolejny kraj z bakteriami odpornymi na antybiotyki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 19:00
W Wielkiej Brytanii wykryto bakterie oporne na antybiotyk ostatniej szansy. To kolejny kraj, w którym pojawiły się te drobnoustroje. Naukowcy coraz częściej mówią, że ludzkość wchodzi w groźną erę post-antybiotykową.
Audio
  • Anglia: bakterie odporne na kolistynę - IAR, Rafał Motriuk
Anglia - kolejny kraj z bakteriami odpornymi na antybiotyki
Foto: Pixabay

Ten antybiotyk ostatniej szansy to kolistyna - podaje się ją, gdy nie działają już żadne inne antybiotyki. Oporne na kolistynę bakterie wykryto na trzech brytyjskich farmach oraz w próbkach pobranych od ludzi. Wcześniej takie mikroby zidentyfikowano już w Indiach, Chinach i w Danii.

Lekarze mówią, że na razie zagrożenia dla człowieka nie ma. Ale jeśli bakterie przestają reagować na wszystkie antybiotyki, w przyszłości niesłychanie trudna może być walka z takimi chorobami jak gruźlica czy rzeżączka.

Właśnie taka sytuacja określana jest mianem ery postantybiotykowej. Eksperci przypominają, że te ważne leki są nadużywane i u ludzi i u zwierząt, bywają też stosowane niewłaściwie. To wszystko prowadzi do antybiotykooporności.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna biologia
Czytaj także

Nowa metoda leczenia raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 17:00
Nowy, tani lek może znacznie przedłużyć życie kobietom chorym na raka piersi. Tak twierdzą brytyjscy i australijscy naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań w tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki na ból. Nowe związki zastąpią morfinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:36
- Droga do leku jest bardzo długa, bo analogów trzeba zsyntetyzować mnóstwo, a często spośród tysięcy tylko jeden trafia do lecznictwa - mówi dr Katarzyna Gach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulacja genami wydarzeniem roku według "Science"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 23:00
Kontrowersyjna metoda manipulowania genami - CRISPR to naukowy przełom roku według tygodnika „Science”. Autorzy analizy piszą, że ta technologia może być cenna dla medycyny, ale jednocześnie niesie ze sobą poważne wątpliwości etyczne.
rozwiń zwiń