Peptydy opioidowe to, jak wyjaśnia dr Katarzyna Gach, endogenne ligandy receptorów opioidowych. - Ligand to cząsteczka, która wiąże się z receptorem i powoduje jakiś określony efekt. Pierwszym poznanym ligandem receptorów opioidowych była morfina - wyjaśnia ekspertka w dziedzinie biochemii medycznej. Doktor dodaje, że jest to najsilniejszy znany nam lek przeciwbólowy, który jest stosowany od ponad dwóch tysięcy lat.
Działanie morfiny odbywa się właśnie poprzez receptory opioidowe. Peptydy opioidowe, podobnie jak morfina, działają poprzez receptory opioidowe i główną różnicą jest budowa tych związków. - O ile morfina jest alkaloidem i jest izolowana z roślin, o tyle peptydy opioidowe zbudowane są z aminokwasów, czyli są wytwarzane w organizmie. W obu przypadkach są to związki organiczne - tłumaczy dr Gach.
Gość Krzysztofa Michalskiego opowiedział o tym, jak polscy badacze chcą doskonalić naturę, pracując nad nowymi lekarstwami i co sprawia, że wzrasta zainteresowanie związkami o budowie peptydowej. Mówiliśmy również o działaniu morfiny i mitach związanych z tym organicznym związkiem chemicznym.
***
Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: dr Katarzyna Gach (Zakład Chemii Biomolekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)
Data emisji: 11.08.2015
Godzina emisji: 21.37
sm/asz