Nauka

Proteza sprzed 1500 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 01:41
Archeolodzy odkryli w Austrii liczącą 1500 lat drewnianą protezę stopy. Niezwykłego znaleziska dokonano w miejscowości Hemmaberg na południu kraju.
Proteza sprzed 1500 lat
Foto: WWF Polska

Drewniana proteza zakończona żelazną obręczą leżała w grobie mężczyzny, którego szczątki wskazywały na to, że nie miał stopy. Według archeologów, poruszał się, używając protezy, przez co najmniej dwa lata.

Mężczyzna, żyjący w VI wieku, wywodzący się pradopodobnie z plemienia Franków, pochodził z wysokiej klasy społecznej i był leczony przez dobrych lekarzy - uważają badacze. Wyrzeźbiona w drewnie stopa z elementami skórzanymi jest najstarszą protezą znalezioną na terenie Europy.

Zanim w VII wieku do Hemmaberg przybyli pogańscy Słowianie, miejscowość była popularnym celem pielgrzymek wyznawców chrześcijaństwa. Zanjdowało się w niej sześć kościołów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Austria
Czytaj także

Archeolodzy: Stonehenge zbudowano w Walii, a potem przeniesiono

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:00
Tak głosi najnowsza teoria. Słynny krąg kamienny miał powstać w Walii, a dopiero po 500 latach przetransportowany do Wiltshire.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaćwingowie: potęga czasów średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:10
- Byli to głównie konni wojownicy, którzy specjalizowali się w nagłych wypadach na tereny sąsiedzkie w celach rabunkowych - mówi o Jaćwingach dr Wojciech Brzeziński.
rozwiń zwiń