Nauka

XV-wieczna bulla sprzedana nielegalnie na aukcji jest autentyczna

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 22:22
Gdańska archeolog potwierdziła autentyczność bulli, która została bezprawnie sprzedana na internetowej aukcji. XV-wieczny przedmiot odzyskała policja.
Odzyskana połówka bulli papieskiej
Odzyskana połówka bulli papieskiejFoto: pomorska.policja.gov.pl

Na ślad aukcji, której przedmiotem mógł być – według wstępnej oceny - cenny zabytek, policja natrafiła w lutym. Wówczas też w mieszkaniu osoby spokrewnionej z 38-letnią gdańszczanką, która wygrała aukcję (płacąc 150 zł), zabezpieczono przedmiot sprzedaży i przekazano go do zbadania Beacie Ceynowie – wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku specjalizującej się m.in. w zabytkach wykonanych z metalu.

W piątek Ceynowa poinformowała, że z przeprowadzonej przez nią ekspertyzy wynika, iż na wspomnianej aukcji sprzedano połowę autentycznej – powstałej w XV wieku, wykonanej ze stopu cynku i ołowiu, bulli papieża Marcina V (pełnił tę funkcję między 1417 a 1431 rokiem).

- Jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z oryginałem. Wskazał na to m.in. stan zachowania powierzchni bulli oraz jej wygląd: krój pojawiających się na niej liter i sposób przedstawienia uwiecznionych na niej postaci – powiedziała Ceynowa.

Nie sposób orzec, jaki konkretnie dokument mogła uwierzytelniać znaleziona bulla. - Marcin V wystawiał bardzo wiele dokumentów dotyczących terenów Polski, choć niewiele z nich dotrwało do naszych czasów – powiedziała Ceynowa.

Poza tą badaną w Polsce natrafiono dotąd tylko na dwie bulle wydane przez papieża Marcina V, a znaleziono je w Krakowie na Wawelu oraz w Poznaniu.

Pochodzące z łaciny słowo „bulla” oznacza niewielki okrągły przedmiot. Słowem tym określało się m.in. okrągłe metalowe płytki, na których odciskano pieczęcie, a które były następnie przymocowywane sznurkiem do ważnych dokumentów papieskich (w celu ich uwierzytelnienia). Z jednej strony pieczęci odciskano wizerunki św. Piotra oraz św. Pawła, a z drugiej – imię papieża. Z czasem „bullami” zaczęto nazywać także same dokumenty papieskie.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Archeologiczna sensacja: druga osada Wikingów za Atlantykiem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 20:00
Archeolodzy mówią o odkryciu śladów drugiej osady wikingów w Ameryce Północnej. W badaniach pomogły im zdjęcia satelitarne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IS handluje starożytnościami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:00
Nielegalny handel starożytnymi zabytkami przynosi Państwu Islamskiemu od 150 do 200 milionów dolarów rocznie. Zdaniem rosyjskiego ambasadora przy ONZ Witalija Czurkina, przedmioty pochodzą z Syrii i Iraku, z terenów tych państw kontrolowanych przez ISIS.
rozwiń zwiń