Nauka

Trwa Tydzień Szczepień

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 22:22
Szczepionki ratują od śmierci nawet trzy miliony ludzi rocznie, znacznie więcej chronionych jest przed chorobami. Takie informacje podaje Światowa Organizacja Zdrowia w przypadającym dziś Światowym Dniu Szczepień.
Audio
Trwa Tydzień Szczepień
Foto: Glowimages/EastNews

Tylko w zeszłym roku dzięki szczepieniom pokonano w jednym kraju polio, w trzech tężca, a różyczkę w całym regionie geograficznym - informuje WHO. Ale są i statystki mniej optymistyczne: w skali globu prawie co piąty niemowlak nie jest właściwie szczepiony. Tę sytuację trzeba zmienić, podkreśla WHO.

Marzeniem lekarzy jest także całkowite pokonanie polio na całym świecie - choroba jest bowiem obecna już tylko w dwóch krajach - Pakistanie i Afganistanie. Ale prowadzenie skutecznych szczepień w tych państwach to niełatwa sprawa, mówi IAR infekcjolog, profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Bo - jak wyjaśnia - te kraje są niestabilne, objęte wojnami, o słabym stopniu organizacji ochrony zdrowia.

Poprzez szczepienia WHO chce walczyć także z takimi chorobami jak błonica, krztusiec czy odra.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec polio już bliski?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 22:22
W stu pięćdziesięciu krajach rozpoczyna się dziś akcja mająca raz na zawsze pokonać chorobę polio. Dotychczasowa szczepionka wymieniana na nową, skuteczniejszą. Eksperci przyznają, że całkowite zwalczenie choroby nie będzie łatwe i nie ma gwarancji, że akcja się powiedzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jędrzejczak: co czwarta osoba umrze na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 12:45
Technologia leczenia i diagnozowania nowotworów wciąż się rozwija. Mimo to człowiek nie jest w stanie wyeliminować ryzyka zachorowania - przyznaje w Jedynce prof. Wiesław Jędrzejczak.
rozwiń zwiń