Nauka

Maleńki sarkofag z mumią nienarodzonego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 12:00
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge ustalili, że wewnątrz muzealnego eksponatu, egipskiego miniaturowego sarkofagu sprzed ponad 2000 lat, znajdują się szczątki dziecka z niedonoszonej ciąży.
Maleńki sarkofag z mumią nienarodzonego dziecka

Miniaturowy sarkofag z cedrowego drewna odkryty został w Gizie w 1907 roku. Trafił do Fitzwilliam Museum – muzeum sztuki i starożytności w Cambridge.

Według naukowców, sarkofag o wielkości pudełka na buty był miniaturową wersją drewnianych sarkofagów z czasów XXVI Dynastii (664-525 r. p.n.e.).

W muzeum przeleżał 100 lat, a w końcu badacze postanowili go prześwietlić, aby zbadać, czy coś zawierał. Dotąd zakładano, że mogły to być zabalsamowane fragmenty ciała osoby dorosłej, wyjęte podczas procesu mumifikacji zwłok.

Z prośbą o pomoc zwrócono się do Uniwersytetu Cambridge. Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że wewnątrz sarkofagu znajduje się ciało nienarodzonego dziecka, którego rozwój w życiu płodowym naukowcy szacują na 16-18 tygodni.

To najmniejsze znane naukowcom szczątki dziecka, jakie kiedykolwiek odkryto w indywidualnym starożytnym pochówku w Egipcie.

W odkrytym w 1922 roku grobowcu faraona Tutanchamona odkryto dwa sarkofagi z ciałami jego córek, które zmarły w ok. 25. oraz 37. tygodniu ciąży królewskiej małżonki faraona – Anchesenamon.

Jak poinformowała Julia Dawson, kierująca Działem Konserwacji w Fitzwilliam Museum, dokonane odkrycie jest ważne dla badań rytuałów pogrzebowych w starożytnym Egipcie, a szczególną uwagę zwraca staranność, z jaką potraktowano ciało dziecka. Uzyskane obrazy przedstawiają maleńkie ludzkie ciało z rękami skrzyżowanymi na piersiach, z wykształconymi palcami u rąk i nóg. Miękkie kości czaszki niestety nie utrzymały kształtu głowy, która nie zachowała się w dobrym stanie.

(ew/PAP/LiveScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Egipt
Czytaj także

Polscy archeolodzy nagrodzeni w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 11:11
Dwa polskie projekty naukowe zostały nagrodzone w konkursie czasopisma Luxor Times Magazine.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog: w Egipcie jest jeszcze badań na tysiąc lat

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 23:00
Problemem nie są same wykopaliska, tylko opis naukowy wszystkich odkryć – mówi archeolog prof. Karol Myśliwiec, który od 20 lat prowadzi wykopaliska w Sakkarze w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść córki twórcy polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 16:03
- Ojciec był postacią tak znaną, że trudno było udawać, że jest inaczej. Był to powód do dumy, ale również pewne obciążenie - wspomina Małgorzata Karkowska, córka prof. Kazimierza Michałowskiego.
rozwiń zwiń