Nauka

Muzyka na receptę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:35
Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje - może złagodzić również ból fizyczny i pomóc w leczeniu depresji.

Korzystając z innowacyjnego połączenia muzycznej psychologii i najnowocześniejszej technologii audio można lepiej niż kiedykolwiek wcześniej przyjrzeć się szczegółom tego, jak muzyka przekazuje emocje. Sprawdzenia tego podjęli się naukowcy z Glasgow Caledonian University, wspierani przez Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC).

Badanie może prowadzić do zaawansowanego korzystania z muzyki w celu regulacji ludzkich nastrojów i promocji rozwoju muzykoterapii, stosowanej do leczenia depresji. Takie zastosowanie muzyki mogłoby pomóc złagodzić również ból fizyczny, a nawet doprowadzić do sytuacji, gdy lekarze przepisywaliby na receptę muzykę, która byłaby dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Lider projektu, Don Knox, będący specjalistą od inżynierii dźwięku wyjaśnia, że wpływ utworu muzycznego na osobę ma o wiele głębsze znaczenie niż pogląd, że szybkie tempo poprawia nastrój, a wolne pogarsza.

- Muzyka wyraża emocje w rezultacie wielu czynników: intonacji, struktury i innych technicznych cech utworu. Tekst utworu może mieć również duże znaczenie. Istnieją też czynniki subiektywne: gdzie i kiedy po raz pierwszy usłyszałeś ten utwór, czy kojarzy ci się ze szczęśliwym czy smutnym wydarzeniem itd. Nasz projekt stanowi pierwszy krok w kierunku zebrania wszystkich tych czynników i sprawdzenia jak one wpływają na siebie nawzajem - dodał Knox.

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia zdrowie
Czytaj także

Optymizm - najlepsze lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 11:17
Optymizm może być receptą na długowieczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyjść z traumy?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 10:45
Jak długo trwa uraz psychiczny? Jak poradzić sobie z traumą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrafimy walczyć z depresją?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 12:00
Już w 2010 roku depresja z czwartego przesunie się na drugie miejsce na liście chorób najbardziej upośledzających jakośc życia. Wyprzedzają ja tylko choroby układu krążenia. Za 20 lat będzie jeszcze gorzej. Światowa Organizacja Zdrowia zapowiada, że ...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 21:00
Depresja nie wybiera. Choroba może zaatakować każdego. Każda osoba cierpiąca na tę chorobę może także doświadczać jej inaczej. Chorujący na depresję nie poradzi sobie sam. Potrzebuje kontaktu z lekarzem i wsparcia bliskich. O depresji dziś po 21.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz psychiatrii i seksuologii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2010 11:06
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz - psychiatra, psychoterapeuta, seksuolog. Rozmowa o życiu prywatnym i intymnym Polaków.
rozwiń zwiń