Nauka

Jak ukoić mózg?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 09:26
Zdjęcie krajobrazu czy autostrady? Naukowcy badają, co wpływa na spokojne funkcjonowanie mózgu.

Wyniki badań ujawniają, że spokojne otoczenie, w skład którego wchodzą naturalne elementy, takie jak morze, prowadzi do połączenia się odrębnych obszarów mózgu. Środowisko "zbudowane ludzkimi rękami" zakłóca te połączenia.

Naukowcy przeanalizowali prześwietlenia mózgu, w celu sprawdzenia, jak pracował, gdy uczestnikom badania prezentowano zdjęcia z krajobrazami spokojnej plaży, a jak gdy oglądali niespokojne sceny z autostrady.

Korzystając ze skanowania mózgu, które mierzy jego aktywność, odkryli, że widok spokojnych krajobrazów wywoływał połączenia pomiędzy różnymi obszarami mózgu, które zaczynały pracować ze sobą w synchronizacji. Obrazy autostrady wywoływały z kolei zerwanie tych połączeń.

- Ludzie doświadczali spokoju, jako stanu wyciszenia i refleksji, co ma działanie naprawcze w porównaniu ze stresującymi efektami trwałej uwagi w codziennym życiu. Powszechnie wiadomo, że naturalne środowisko wywołuje uczucie spokoju, podczas gdy środowisko miejskie daje poczucie niepokoju. Chcieliśmy zrozumieć, jak działa mózg, kiedy obserwuje naturalne środowisko, więc zmierzyliśmy doświadczanie spokoju - powiedział dr Michael Hunter z Sheffield Cognition and Neuroimaging Laboratory, przy University of Sheffield.

- Ta praca może mieć wpływ na projektowanie bardziej spokojnych przestrzeni publicznych i budynków, w tym szpitali, ponieważ dostarcza ona sposobu mierzenia wpływu środowiska i cech architektonicznych na stan ludzkiej psychiki - powiedział profesor Peter Woodruff ze SCANLab.

(ki)

Zobacz więcej na temat: autostrady hunter
Czytaj także

Wieczór Odkrywców: Tajemnice mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2008 07:39
O najbardziej skomplikowanym ludzkim narządzie ze swoimi gośćmi rozmawia Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duży mózg nie musi być lepszy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 13:37
Małe owady mogą być równie inteligentne jak duże ssaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:32
Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żeński hormon ma pomóc w leczeniu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 11:33
Amerykańscy naukowcy chcą udowodnić, że żeński hormon stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych może pomóc w leczeniu urazów mózgu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Tydzień Mózgu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 07:41
Rozpoczynają się obchody Światowego Tygodnia Mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg nam się kurczy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 15:26
Żyjący blisko 30 tys. lat temu człowiek z Cro Magnon miał mózg blisko 20% większy niż współcześni ludzie. Czy jesteśmy głupsi od przodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice naszego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 20:10
Czy ma płeć? Czy może się regenerować po uszkodzeniu? Co to znaczy plastyczność mózgu? Na te pytania odpowiadali goście Krzysztofa Michalskiego.
rozwiń zwiń