Nauka

Skomplikowane wnętrze kartofla

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 11:45
Kartofel tylko z pozoru jest nieciekawy. Dzięki naukowcom z czterech kontynentów - w tym także z polskiego Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - udało się poznać 1/4 genomu ziemniaka - informuje "Nature".

Genetyczne dziedzictwo ziemniaków jest bardzo skomplikowane. Każdy chromosom kartofla występuje bowiem w czterech kopiach, podczas gdy u człowieka mamy tylko dwie kopie - po ojcu i matce. Dlatego włąśnie zsekwencjonowanie takiego genomu to niezwykle żmudna i skomplikowana praca.

Aby ułatwić sobie zadanie, naukowcy wyhodowali całą roślinę z jednej komórki pyłku. W rezultacie powstały ziemniaki monoploidalne - z tylko jedną kopią genomu. Jego analiza pozwoliła stworzyć szablon, przy pomocy którego można było zebrać razem dane dotyczące DNA odmiany diploidalnej, czyli z genomami dwóch roślin - "rodziców".

Jednak mimo tych zabiegów udało się zsekwencjonować tylko około 55 procent genomu odmiany diploidalnej. Jak twierdzi Robin Buell z Michigan State University w East Lansing, do pełnej analizy zwykłego ziemniaka (o poczwórnym genomie) potrzebne będą nowe metody, pozwalające badać dłuższe fragmenty DNA. Mówiąc krótko - na całego ziemniaka ludzka nauka jest jeszcze za słaba!

Mimo ograniczeń, wyniki badań już teraz mogą się przydać do genetycznego ulepszania kartofli. Wiele genów odpowiedzialnych za odporność na choroby okazało się na przykład uszkodzonych. Dalsze badania powinny ujawnić geny zwiększające plony lub nadające bulwom cechy ważne przy smażeniu frytek bądź wyrobie skrobi. Ziemniaki to czwarta pod względem plonów roślina uprawna - co roku wykopuje się ich około 330 milionów ton, z czego w Polsce - 10,5 miliona.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: DNA POLSKA rodzice
Czytaj także

Szok! Jest zgoda Unii na genetyczne mutanty

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 13:01
Komisja Europejska zgodziła się na uprawę na terenie Wspólnoty genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaków. To pierwsza taka decyzja w Unii od 12 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemniaki nie tuczą

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 10:00
Okazuje się, że ziemniaki wcale nie muszą tuczyć - donoszą amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemniak to nie trucizna

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 10:43
W Polsce znamy zaledwie kilka odmian ziemniaków, w Peru jest ich ponad trzy tysiące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skomplikowane geny rozwielitki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 12:00
Naukowcy po raz pierwszy w historii złamali kod genetyczny zwierzęcia z grupy skorupiaków. Jest nim popularna rozwielitka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Greccy policjanci rozbili bułgarską szajkę złodziei ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 20:54
Funkcjonariusze z północnej Grecji aresztowali dziewięcioro Bułgarów oskarżonych o przekraczanie granicy i kradzież z greckich pól ziemniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy jesteśmy mutantami

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:00
Kiedy rodzice przekazują nam geny, pojawia się średnio 60 błędów. Każdy z nas nosi w sobie mniej więcej tyle genetycznych mutacji, wynika z najnowszych badań. A zatem wszyscy, z genetycznego punktu widzenia, jesteśmy zmodyfikowani.
rozwiń zwiń