Nauka

Niedobór wpływa na dojrzewanie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 10:40
U dziewcząt z niedoborami witaminy D pierwsza miesiączka występuje wcześniej niż u rówieśniczek, które mają prawidłowy poziom tej witaminy.

Wynika tak z amerykańskich badań, o których informuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition". Jak przypominają ich autorzy, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych w wieku nastoletnim i w okresie dorosłości. Wykazano na przykład, że zwiększa prawdopodobieństwo problemów natury psychicznej i wychowawczej u nastolatek oraz chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych i raka piersi u kobiet dorosłych.

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanu Michigan zmierzyli poziom witaminy D we krwi u 242 dziewczynek w wieku od 5 do 12 lat, mieszkających w Bogocie w Kolumbii. Stan ich zdrowia śledzono następnie przez 30 miesięcy. - Okazało się, że dziewczęta z niskim poziomem witaminy D ponad dwukrotnie częściej dostawały w tym czasie pierwszej miesiączki niż rówieśniczki z prawidłowym jej poziomem - komentuje biorący udział w badaniach epidemiolog Eduardo Villamor.

W grupie z niedoborami witaminy wczesna miesiączka pojawiła się aż u 57 proc. dziewczynek, podczas gdy w grupie bez niedoborów odsetek ten wyniósł 23 proc. Średnia wieku wystąpienia pierwszej miesiączki wynosiła odpowiednio 11,8 lat oraz 12,6 lat. Zdaniem Villamora, różnica tych 10 miesięcy ma znaczenie, bo choć może się wydawać, że to krótki okres, to w młodym organizmie dziewczynki wiele zmian zachodzi w bardzo szybkim tempie.

Jak podkreślają autorzy pracy, nie dowodzi ona jeszcze, że niedobory witaminy D są przyczyną wcześniejszego dojrzewania u dziewcząt. Aby to ocenić, konieczne będzie przeprowadzenie badań, które zweryfikują, czy uzupełniając niedobory tej witaminy można opóźnić wiek wystąpienia pierwszej miesiączki.

Na świecie od lat obserwuje się powolne, systematyczne obniżanie się wieku wystąpienia pierwszej miesiączki. Badacze podejrzewają, że jest to efekt działania jakichś czynników środowiskowych, bo geny mające wpływ na dojrzewanie kobiet nie zmieniły się w tym czasie.

(ew/pap)

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina D zabiła Mozarta?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 19:00
A raczej jej brak. Austriacki geniusz cierpiał na wiele schorzeń charakterystycznych dla swojej epoki, między innymi ospę, syfilis i tyfus, a także infekcje dróg oddechowych. Co go zabiło, to wciąż zagadka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryba wpływa na stres

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 11:00
Kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w tłustych rybach morskich, mogą łagodzić stany zapalne w organizmie, a także lęki u młodych, zdrowych osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpierw "idziemy" do Internetu, potem do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 07:50
Z badań brytyjskiego University College of London wynika, że co czwarty użytkownik Internetu konsultuje zdrowotne problemy w sieci.
rozwiń zwiń