Nauka

Kawa z kofeiną może źle wpływać na wzrok

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 14:00
Częste picie kawy zawierającej kofeinę zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę wtórną - wynika z badań naukowych.
Kawa z kofeiną może źle wpływać na wzrok
Foto: Glow Images/East News
Częste picie kawy zawierającej kofeinę zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę wtórną - informują amerykańscy badacze na łamach czasopisma "Investigative Ophthalmology & Visual Science".
Naukowcy dowiedli, że intensywna konsumpcja kawy z kofeiną może być związana z ryzykiem złuszczania torebki soczewki ocznej, które prowadzi do rozwoju jaskry torebkowej (exfoliation glaucoma), klasyfikowanej jako typ jaskry wtórnej otwartego kąta przesączenia.
 
Jest to pierwsze badanie dotyczące związku między piciem kawy a zachorowalnością na jaskrę przeprowadzone na obywatelach Stanów Zjednoczonych.
 
"Największy odsetek zachorowalności na zespół eksfoliacji i jaskrę występuje wśród populacji skandynawskiej. Ponieważ populacja skandynawska ma również najwyższy wskaźnik konsumpcji kawy z kofeiną na świecie, a nasza grupa badawcza już wcześniej wykazała, że zwiększone spożycie kawy z kofeiną jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia jaskry pierwotnej z otwartym kątem przesączenia, przeprowadziliśmy badanie, które sprawdza, czy picie kawy wpływa na ryzyko zachorowania na jaskrę torebkową" - mówi Jae Hee Kang z Channing Division of Network Medicine w Brigham i Women's Hospital w Bostonie.
 
Okazało się, że rzeczywiście picie kawy z kofeiną może wiązać się z rozwojem jaskry torebkowej i zespołu eksfoliacji (exfoliationsyndrome) - choroby polegającej na powstawaniu i gromadzeniu się w różnych tkankach narządu wzroku patologicznego materiału. Ryzykowne dla zdrowia okazało się picie co najmniej trzech filiżanek kawy dziennie.
 
Jednakże badacze podkreślają, że inne napoje zawierające kofeinę, czyli napoje gazowane, herbata i czekolada, nie zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę wtórną. Kawa bezkofeinowa również jest niegroźna.
 
Naukowcy mają nadzieję, że zostanie przeprowadzonych więcej badań obejmujących inne populacje, które mogłyby potwierdzić istnienie związku przyczynowego między piciem kawy a rozwojem jaskry wtórnej. Liczą też na to, że być może inne składniki diety zostaną zidentyfikowane jako czynniki ryzyka.

Naukowcy dowiedli, że wypijanie dużych ilości kawy z kofeiną jest związane z ryzykiem złuszczania torebki soczewki ocznej, co prowadzi do rozwoju jaskry torebkowej (exfoliation glaucoma).

To pierwsze tego typu badania. Naukowcy opierali się jednak na danych statystycznych. Wynikało z nich, że największy odsetek zachorowalności na zespół eksfoliacji i jaskrę występuje wśród populacji skandynawskiej, która jednocześnie ma również najwyższy wskaźnik konsumpcji kawy z kofeiną na świecie.

- Nasza grupa badawcza już wcześniej wykazała, że zwiększone spożycie kawy z kofeiną jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia jaskry pierwotnej. Teraz przeprowadziliśmy badanie, które sprawdza, czy picie kawy wpływa na ryzyko zachorowania na jaskrę torebkową - mówi Jae Hee Kang z Channing Division of Network Medicine w Brigham i Women's Hospital w Bostonie. Okazało się, że tak.

Co dokładnie wynika z badań? Ryzykowne dla zdrowia okazało się picie co najmniej trzech filiżanek kawy dziennie. Jednakże badacze podkreślają, że inne napoje zawierające kofeinę, czyli napoje gazowane, herbata i czekolada, nie zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę wtórną. Kawa bezkofeinowa również jest niegroźna. 

(ew/PAP)

Czytaj także

Kofeina dobra tylko dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 13:00
Najnowsze brytyjskie badania sugerują, że pijące kawę z kofeiną kobiety lepiej radzą sobie ze stresem. U mężczyzn jest zupełnie odwrotnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izraelscy naukowcy: kawa zbawienna dla serca

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 13:00
Trzy filiżanki kawy dziennie chronią przed zawałem - twierdzą izraelscy naukowcy z Centrum Medycznego Szeba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość do kawy i związane z nią efekty zdrowotne zapisane w genach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 16:11
Czynniki genetyczne tłumaczą, dlaczego niektórzy ludzie piją duże ilości kawy - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawa kontra depresja. Zbawienny wpływ napoju

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 10:59
Regularne picie kawy może zapobiegać depresji u kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kofeina dobroczynnie wpływa na Parkinsona

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 21:10
Nie tylko zapobiega, ale i hamuje rozwój choroby, która już zaatakowała.
rozwiń zwiń