Nauka

Szympansy i orangutany świetnie pływają i nurkują

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 00:22
Chociaż trzeba ich tego nauczyć. Biolodzy po raz pierwszy mają dowody na takie zdolności u małp.
Szympansy i orangutany świetnie pływają i nurkują
Foto: sxc.hu

W przeciwieństwie do ludzi małpy człekokształtne unikają głębokiej wody - prawdopodobnie instynktownie boją się niewidocznych w niej drapieżników. W ogrodach zoologicznych małpy, które posiadały zbiorniki wodne na swoich wybiegach, rzadko do nich wchodzą, w dodatku - jeśli to robią - często toną.

Zdarzają się jednak doniesienia, z których wynika, że - czując się bezpiecznie, także małpy potrafią wchodzić do wody - zauważają autorzy publikacji w "American Journal of Physical Anthropology".

Badacze udowodnili to i sfilmowali. Szympans Cooper i orangutan Suryia zostały wychowani w niewoli przez parę biologów. Wyzbyły się instynktownego lęku przed wodą i znakomicie pływają w basenie.

Na filmie nakręconym przez Renato Bendera z University of the Witwatersrand w Johannesburgu (RPA) widać, jak oba zwierzęta, próbując się utrzymać na wodzie, instynktownie stosują styl bardzo przypominający żabkę.

Swimming Behavior in Bornean Orangutans, Pongo pygmaeus (Renato Bender / Nicole Bender) from Sci-News.com on Vimeo .

- Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy Cooper nurkował w basenie w Missouri i sprawiał wrażenie bardzo zadowolonego - mówi Renato Bender. Zaskakujący jest jednak wybór stylu pływackiego. - Można by oczekiwać, że zwierzęta, które w toku ewolucji nie miały zbyt wielkiego kontaktu z wodą, a przez to całkiem zatraciły instynkt pływania, mogą odejść od stylu zwanego pieskiem - mówi Bender.

Diving Behavior in Common Chimpanzees, Pan troglodytes (Renato Bender / Nicole Bender) from Sci-News.com on Vimeo.

Żabka może wynikać z anatomii. Nasza nadrzewna przeszłość najprawdopodobniej wymagała umiejętności zwisania z gałęzi. Ramiona ludzi i małp mają stawy zbudowane w taki sposób, że mogą się poruszać we wszystkich płaszczyznach, a nie tylko w jednej, jak u większości pozostałych ssaków. Być może właśnie dlatego styl żabki przychodzi nam w naturalny sposób.

(ew/PAP/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy tworzą innowacyjną bakterię

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 13:35
Bakteria będzie znajdowała rakotwórcze substancje w naszym pożywienie. Polscy studenci tworzą ją po to, aby wygrać prestiżowy konkurs organizowany przez MIT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała panda wraca do matki

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 13:00
Miesiąc temu w zoo z Taipei urodziło się małe pandziątko. Zabrano je matce na miesiąc, aby wyleczyć kontuzję łapki. W internecie furorę robi film, na którym pandy - matka i jej młode - spotykają się po rozłące.
rozwiń zwiń