Nauka

Wieczorem Dragon poleci na ISS

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 01:00
Pogoda jest niepewna, ale eksperci NASA na razie nie rezygnują. Dziś wieczorem naszego czasu kolejny prywatny statek kosmiczny - Dragon - ma zostać wystrzelony na orbitę. Poleci z zapasami na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Statek kosmiczny Dragon
Statek kosmiczny DragonFoto: SpaceX.

Według najnowszych wojskowych prognoz, pogoda może okazać się zbyt poważną przeszkodą; na razie szanse na start wynoszą 60 procent.

Dragon zabiera na Stację prawie dwie tony zapasów i sprzętu. Nowoczesne urządzenia są niezbędne do prowadzenia ponad 40 eksperymentów. Naukowcy chcą badać w kosmosie wpływ mikrograwitacji na kości, odporność człowieka na choroby, a nawet zamierzają sprawdzić, czy da się hodować sztuczne mięśnie dla robotów i tych kosmicznych i tych na Ziemi.

Będzie to szósta z dwunastu planowanych misji statków Dragon, wyprodukowanych przez firmę SpaceX dla NASA. Start z przylądka Canaveral na Florydzie o 22:33 naszego czasu; powrót Dragona na Ziemię za pięć tygodni.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NASA NAUKA
Czytaj także

Misja MMS zbada pole magnetyczne Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:00
Już za kilka godzin początek niezwykłej misji NASA. Cztery identyczne sondy MMS, które zostaną wystrzelone z Florydy, będą badały w kosmosie zjawisko tak zwanej rekoneksji magnetycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spędzą rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 10:00
To będzie historyczna misja w podboju kosmosu. Załoga, która startuje dziś z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie spędzi na orbicie rok - ich pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie dwa razy dłuższy niż zwykle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA wyśle sondę, która przemieści planetoidę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 14:00
Wszystko po to, byśmy mogli lepiej badać Układ Słoneczny i zabezpieczyć przed kolizjami z asteroidami. NASA podała szczegóły misji Asteroid Redirect Mission (ARM), której celem będzie przemieszczenie fragmentu planetoidy na stabilną orbitę wokół Księżyca.
rozwiń zwiń