Nauka

Dron pilnuje maturzystów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 11:11
Chińczycy mają nowy sposób na walkę z uczniami, którzy ściągają na egzaminach. Ich uczciwości pilnuje… dron.
Audio
  • Dron do walki z nieuczciwymi maturzystami - RafałMotriuk / IAR
Miliardy złotych dla polskiego przemysłu innowacyjnego
Miliardy złotych dla polskiego przemysłu innowacyjnegoFoto: Pixabay.com

Egzamin o nazwie gaokao, odpowiednik matury, przyprawia nastolatki o dreszcze. To on decyduje o tym, na który uniwersytet dostanie się uczeń. W ostatnim czasie nieuczciwym pomagały nowe technologie - szpiegowskie urządzenia komunikacyjne zaszyte w ubraniach, portfelach czy ukryte w butelkach. Można się dzięki nim komunikować z kimś poza salą egzaminacyjną.

Dlatego w mieście Luoyang do przechwytywania podejrzanych sygnałów wykorzystano dron latający nad dwoma centrami egzaminacyjnymi. W telewizji tłumaczono nawet, jak działa to urządzenie z sześcioma śmigłami i specjalnym detektorem.

Na razie nie podano informacji o wykryciu oszustów, ale obserwatorzy przypominają: gaokao może zaważyć na całym życiu, stawka jest ogromna toteż ogromna jest pokusa, by ściągać.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: Chiny edukacja NAUKA
Czytaj także

Pierwsza niepubliczna uczelnia została uniwersytetem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 14:50
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej od 1 czerwca nosi nazwę SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. - To pierwsza z 319 uczelni niepublicznych, która uzyskuje taki status - podkreśliła minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking uniwersytetów. To najlepsze uczelnie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 07:35
Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy 2015". Zdarzyło się to pierwszy raz w historii rankingu. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń