Sztandarowy projekt GCI - Instytutu Kultury Google'a - to Art Project, w którego ramach na internetowej platformie znaleźć można setki obrazów z najsłynniejszych muzeów świata, dostępnych w niezwykle wysokiej rozdzielczości.
- Dzięki tej współpracy ponad 4 800 dzieł sztuki i eksponatów będzie można oglądać w sieci za pomocą kilku kliknięć - głosi komunikat Muzeum Brytyjskiego.
Strona poświęcona słynnemu brytyjskiemu muzeum (g.co/britishmuseum) proponuje sześć wystaw, m.in. poświęconą historii religii w Egipcie epoki rzymskiej czy też wystawę kultury celtyckiej, jak i wystawę karykatur z okresu napoleońskiego oraz pozwala na nawigację między różnymi obiektami i manuskryptami.
Można też przejść się wirtualnie po galeriach dzięki innowacyjnej technologii Street View (https://www.google.com/culturalinstitute/asset-viewer/british-museum/AwEp68JO4NECkQ).
Francja pokazuje już 500 tysięcy zabytków
We Francji miesiąc temu Muzea Narodowe postanowiły uruchomić własne strony internetowe Images d'Art (www.images-art.fr), na których udostępniają internautom zdjęcia 500 tys. dzieł sztuki ze swych kolekcji.
Po kliknięciu na zdjęcie otrzymuje się propozycje obejrzenia innych dzieł tego samego artysty, z tego samego muzeum, z tego samego okresu lub w tej samej technice czy też kolorystyce.
GCI, powstałe w 2011 roku, umożliwia nie tylko publikacje zdjęć eksponatów, udostępnia też zdigitalizowane archiwa i inne historyczne materiały w ramach demokratyzacji dostępu do kultury. Zrzesza ponad 800 partnerów. Jego kolekcja liczy ponad 6 mln zdjęć muzealnych eksponatów i liczne prezentacje wystaw o szczególnym znaczeniu dla kultury i historii poszczególnych krajów.
M.in. wystawa przygotowana przez Muzeum Auschwitz-Birkenau przybliża na platformie GCI historię wojskowego ruchu oporu zorganizowanego przez polskich więźniów politycznych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
GCI udostępnia też biograficzną wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polski poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu - jednemu z najdzielniejszych żołnierzy AK, nazwanemu przez angielskiego historyka Michaela Foota "jednym z sześciu najdzielniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej". Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz został zamordowany po pokazowym procesie wytoczonym mu przez komunistyczne władze Polski Ludowej.
(PAP)