W naszym kraju większość energii pozyskuje się w wyniku spalania węgla kamiennego i brunatnego, co powoduje znaczną emisję CO2 i innych szkodliwych substancji. To dlatego oszczędzanie energii cieplnej i efektywność energetyczna budynków są tak ważne dla ochrony klimatu. O szczegółach Kamil Olak:
Tworzenie budynków w zgodzie ze środowiskiem jest możliwe, opłacalne i zapewnia komfort mieszkańcom. Wciąż jednak polskie budownictwo jest bardzo energochłonne.
Dr Aleksander Panek – prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii: - Nie zwracamy uwagi na energię, nie zwracamy uwagi ile to będzie kosztować, natomiast musimy zdawać sobie sprawę z tego, że od 2018 roku, jeśli wejdzie nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, będzie wymaganie, żeby wszystkie budynki użyteczności publicznej były budowane w tzw. standardzie niskoenergetycznym, a od 2020 mają to być budynki mieszkalne.
Tymczasem architekt – Monika Kupska-Kupis przypomina, że ten cel osiągnąć nie jest trudno. To słońce może być bowiem źródłem energii, warto pamiętać o praktycznej zasadzie.
Monika Kupska-Kupis: - O odpowiednim rozplanowaniu okien, z uwzględnieniem stron świata, na które te okna wychodzą, żeby te straty były jak najmniejsze. Należy zastanowić się jakie pomieszczenia powinny być od północy, jakie od południa, jak na wschód, na zachód.
Jednak umiejętne rozplanowanie okien może nie wystarczyć, trzeba pamiętać także o zastosowanych w nich technologiach.
Monika Kupska-Kupis: - Od północy głównie chronimy się przed stratami energii, od południa staramy się jak najwięcej korzystać z wpadającego przez okna ciepła. To już nie muszą być dwukomorowe okna, wystarczą jednokomorowe.
Zimą koncentrujemy się na izolacji, latem chronimy się przed ciepłem. W pełnym wykorzystaniu zalet światła dziennego i energii słonecznej pomagają odpowiednie produkty przeciwsłoneczne.
Monika Kupska-Kupis: - Na przykład zastosowanie markizy zewnętrznej obniża nam temperaturę w pomieszczeniu latem o 7 stopni, to jest dużo; nie trzeba montować klimatyzacji. Możemy korzystać z kolektorów słonecznych, które nam zapewnią przez cały rok ciepłą wodę i będą wspomagały ogrzewanie domu.
Każdy, kto buduje dom, może zaoszczędzić wiele energii i pieniędzy już na etapie projektu, planując zastosowanie energooszczędnych rozwiązań.
Dr Aleksander Panek: - Jeżeli to jest modernizacja budynku, to ta oszczędność może być bardzo duża, sięgać 50-60%, natomiast jeżeli decyduje się na budowę budynku nowego, to robiąc lepiej niż jest to określone w wymaganiach, może zaoszczędzić 20-30% w stosunku do tego, co minimalnie określają przepisy.
Ponadto, poniesione nakłady szybko się zwracają.
Dr Aleksander Panek: - Poprawa standardu energetycznego budynku to jest od 8 do 12% wzrost kosztów inwestycji, czyli jeśli budynek kosztuje pół miliona złotych, to 50 tysięcy powinno pójść na tzw. poprawę standardu energetycznego. Ten wzrost kosztów budowy znakomicie pokrywa się w zmniejszonych wydatkach energetycznych.
Uzupełnieniem okien w systemie ogrzewania są kolektory słoneczne, jednak – jak podaje WWF – zaledwie 7% energii w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, słońca, wody, geotermii czy biomasy.