Kultura

Świat rysunku dla Zuzanny - od taty (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 13:09
Dla swej córki Eryk Lipiński stworzył "Album". Po 20 latach od śmierci jednego z najlepszych polskich karykaturzystów Zuzanna Lipińska pokazuje zbiór skompletowany przez ojca.

Gdy córka Eryka Lipińskiego miała 11 lat, pomyślał on o stworzeniu specjalnie jej dedykowanego albumu prac znanych karykaturzystów i artystów, których spotykał na swojej drodze. Tym samym w "Albumie" reprezentowani są czołowej klasy polscy i światowi rysownicy.

W 20. rocznicę śmierci ojca, dziś już dorosła Zuzanna Lipińska zdecydowała się pokazać wybór prac z tego albumu. Dokonała subiektywnego wyboru najciekawszych rysunków ze zbioru, aby pokazać je w Muzeum Karykatury w Warszawie, placówce założonej przez jej ojca. Eryk Lipiński w albumie "dla ukochanej córeczki" zamknął świat jemu najbliższy i najlepiej znany – świat rysunku, światowej i polskiej karykatury.

Prace prezentowane na ekspozycji "Eryk i Zuzanna" pełne są osobistych dedykacji, czasem przedstawiają małą Zuzannę. Wśród autorów odnajdujemy takie nazwiska jak J. Effel, R. Petynet, J. Steadman, R. Topor, a także czołówka artystów polskich z J. Flisakiem, S. Kobylińskim, Z. Lengrenem na czele. Nie brakuje w tym gronie artystów z Chin, Kuby czy Meksyku.

Część wystawy poświęcona Zuzannie i zbieranej dla niej przez ojca kolekcji rysunków opatrzona jest wierszowanym mottem "Rysunki ze Świata, zebrał dla Córki - Tata". Na ekspozycji, którą można nazwać "Krótkim przeglądem karykatury światowej z lat 1957 - 1991".

Drugą część wystawy tworzy zbiór ponad 40 plakatów autorstwa Eryka Lipińskiego, który obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego był głównym twórcą i przedstawicielem Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie znajdziemy wyłącznie jego dorobek plakatowy, grafikę książki i wczesne realizacje o charakterze reklamowym.
Prezentacja obejmie dzieła charakterystyczne dla Polskiej Szkoły Plakatu, przede wszystkim plakaty filmowe i teatralne, w mniejszym stopniu propagandowe. Pokazanych zostanie ponad czterdzieści realizacji z takimi "ikonami" sztuki plakatu, jak "Ulica Graniczna" i "Skarb" do filmów A. Forda i L. Buczkowskiego. Część z tych prac jest bezpośrednim nawiązaniem do dzieciecych rysunków Zuzanny, a nie zabrakło też wspólnie stworzonego przez ojca i córkę plakatu dla Teatru Syrena.

Eryk Lipiński odszedł 27 września 1991 roku. Dziś mija 20 lat od tego dnia.

Pierwsze
Pierwsze strony albumu

 

Espozycja została otwarta wczoraj, 26 września i można ją oglądać do 27 listopada w Muzeum Karykatury w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Marek Wojciech Chmurzyński.

Patronat medialny nad wystawą objęła radiowa Dwójka. A już w poniedziałek 3 października o 23.05 zapraszamy do wysłuchania audycji Ewy Haine "Kulturalny Wieczór z Jedynką" w Programie Pierwszym Polskiego Radia "W 20. rocznicę śmierci Eryka Lipińskiego".

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Karykatura to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 11:50
Kazimierz Sichulski artystów, polityków, pisarzy, aktorów uwieczniał nawet na kawiarnianych serwetkach - po co? By rozśmieszać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawłowski: Warsztat pracy rysownika to mózg, ręka i pióro (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 16:53
Karykatura przedstawia świat w krzywym zwierciadle. W Polsce ten rodzaj rysunku święcił triumfy w PRL-u. Dziś karykaturzyści również nie narzekają na brak tematów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskane dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 09:08
Konferencja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wystawa w Muzeum Karykatury i nominacja do Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń