Kultura

Różne oblicza irańskiej kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 11:00
Film "Kobiety bez mężczyzn" irańskiej reżyserki Shirin Neshat, zrealizowany na podstawie książki zakazanej w Iranie, jest już na ekranach polskich kin.

"Kobiety bez mężczyzn" jest to ekranizacją książki pod tym samym tytułem, autorstwa Shahrnoush Parsipour - pisarki, która w Iranie była osadzona w więzieniu, a po wyjściu na wolność wyemigrowała do USA.

Ze względu na kontrowersje, jakie w rodzinnym kraju wzbudzają obie panie, zdjęć do filmu nie kręcono w Iranie - choć tam rozgrywa się opisana w książce historia - lecz w Maroku. Film jest produkcją trzech europejskich państw: Niemiec, Francji i Austrii. Muzykę skomponował Japończyk Ryuichi Sakamoto.

Akcja rozgrywa się w 1953 r. Amerykanie i Brytyjczycy chcą obalić premiera Iranu Mohammada Mosaddegha i na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlawiego. W czasie politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery kobiety szukają swego miejsca w świecie. Dzielą je społeczne pochodzenie, doświadczenia i pasje. Łączą natomiast silna wrażliwość oraz przekonanie, że nie doświadczają miłości ze strony mężczyzn.

Shirin Neshat (ur. 1957 w irańskim mieście Qazvin) interesuje się tematyką genderową. W 1975 r. wyjechała z Iranu. Podjęła studia w Kalifornii, a następnie przeniosła się do Nowego Jorku. W 1998 r. rozpoczęła eksperymenty z filmem i instalacjami video. Wyreżyserowała trylogię poświęconą roli płci w islamskim społeczeństwie - filmy "Turbulent", "Rapture" i "Fervor". Stworzyła serię czarno-białych fotografii "Kobiety Allaha".

Shahrnoush Parsipour (ur. 1946 w Teheranie) ukończyła socjologię na Uniwersytecie w Teheranie. W latach 1976-1980 studiowała na francuskiej Sorbonie. Pierwszą książkę wydała w 1969 r., drugą - w 1989 r., po czteroletnim pobycie w więzieniu. "Kobiety bez mężczyzn" ukazały się w 1990 r. Książka została potępiona i zakazana przez władze Iranu. W 1994 r. Parsipour wyemigrowała do USA. Tam spisała pamiętnik, "Prison Memoire". W 450-stronicowej publikacji zawarła swoje wspomnienia z irańskiego więzienia.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowy Harry Potter wyciekł do sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 06:10
W sieci można już zobaczyć pierwsze 36 minut filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I". Do wycieku doszło na cztery dni przed światową premierą obrazu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harry Potter powraca po raz siódmy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 11:08
Tym razem młody czarodziej postanawia, że nie wróci do Hogwartu na siódmy rok nauki. Wyrusza na pełne niewiadomego poszukiwanie horkruksów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturze nie brakuje kobiecej ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 14:03
- Ogromne zainteresowanie ze strony mężczyzn, pokazuje, że festiwal No Women No Art jest nie dla kobiet, ale o kobietach - mówi rzeczniczka poznańskiej imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teren Kultura 15.11.2010 - No Women No Art

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 19:50
Dzisiaj będzie przede wszystkim o kobietach, a to za sprawą poznańskiego festiwalu No Women No Art, który rusza już w najbliższy piątek - 19 listopada.
rozwiń zwiń