Kultura

Biały kruk zdygitalizowany

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 08:30
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa udostępniła internautom swoje skarby.

Na liście najczęściej czytanych pozycji na stronie jbc.bj.uj.edu.pl znalazła się XVII-wieczna mapa Województwa Krakowskiego, dawne wydanie "Dzieci Kapitana Granta" oraz poradnik sportowca z XIX wieku "Ćwiczenia maczugami". Udostępnione zostały też akwaforty Rembranta, grafiki Jana Matejki oraz pierwsze muzykalia ze słynnej kolekcji berlińskiej.

Strona ruszyła pod koniec lipca, obecnie obejrzeć można około pół tysiąca pozycji. Projekt dygitalizacji części zbiorów biblioteki kosztuje 6 mln zł, z Unii Europejskiej będzie pochodzić 85 procent tej sumy.

Paradoksalnie, na początku bibliotekarze nie zajęli się skanowaniem starodruków. Najbardziej zniszczone i najczęściej używane są czasopisma z XIX i początku XX wieku. One skanowane są w pierwszej kolejności. Będzie to spore ułatwienie dla studentów i pracowników Uniwersytetu Jagielońskiego. Na stronie dostępne są na przykład egzemplarze czasopisma "Podgórzanin". Gazeta wydawana była w 1900 roku. Podgórze jest dziś dzielnicą Krakowa, wtedy było samodzielnym miastem w zaborze austriackim.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa postawiła sobie za cel aktywizację osób niepełnosprawnych, w tym celu przygotowywany jest interfejs dla niedowidzących. Skarby Jagiellonki czekają na stronie jbc.bj.uj.edu.pl

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cyfrowa wypożyczalnia

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 11:59
W Polsce powstanie cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych- Academica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skatalogują księgozbiór Załuskich

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 08:25
Biblioteki Narodowe Polski i Rosji - w Sankt- Petersburgu - będą pracowały wspólnie nad wydaniem katalogu księgozbioru Załuskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków Miastem Literatury UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 09:50
Kraków będzie się starał o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory został przyznany tylko trzem miastom - Edynburgowi, Melbourne i Iowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kara za nieoddanie książek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 08:55
Pracownicy najstarszej biblioteki w Nowym Jorku odkryli ze zdumieniem, że pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton pożyczył stamtąd dwie książki, których nigdy nie oddał. Jak zauważa portal BBC News, kara za nieoddanie książek wyniosłaby dziś 300 tys. dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie czytają książek

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 17:13
Poziom czytelnictwa w Polsce jest najniższy od początku historii badań - powiedziała Katarzyna Wolff podczas sesji jubileuszowej z okazji 55 lat istnienia Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń