Początkowo inspirował się twórczością Byrona, Szekspira i Mickiewicza. W czasie powstania listopadowego należał do czołowych poetów politycznych. Z tego okresu pochodzą utwory „Hymn” czy „Oda do Wolności”. Jego dramaty „Kordian” czy „Balladyna” należą do arcydzieł polskiej dramaturgii. Spod jego pióra wyszły m.in. takie poematy jak: „Anhelli”, „Król-Duch” czy nieukończony poemat dygresyjny „Beniowski”. Twórczość Słowackiego niedoceniona przez współczesnych, wywarła ogromy wpływ na późniejszą literaturę. Młoda Polska uznała Juliusza Słowackiego za swojego patrona.
Mimo tego, że niemal wszyscy znają twórczość wybitego romantyka, czytanie jego dzieł i dyskutowanie na ich temat, nie jest zadaniem łatwym. Nieżyjący już polonista Eligiusz Szymanis przestrzegał na antenie Programu 1 Polskiego Radia przed bezrefleksyjnym czytaniem jego utworów. Zdaniem profesora najważniejszym atutem twórczości Juliusza Słowackiego jest jej aktualność. - Z jednej strony jest najdokładniejszym z romantyków, który wierzy w wieszczego ducha czy moc słowa, które może stwarzać rzeczywistość, to równocześnie za pomocą pisarstwa ustawicznie buduje dystans do swojej twórczości. Zdaniem Eligiusza Szymanisa dzieła Słowackiego można czytać jako wyraz zagubienia człowieka w świecie.
O współczesnej recepcji twórczości Juliusza Słowackiego w przeddzień 200-rocznicy urodzin poety, o którym Eligiusz także pisał, można było posłuchać w Kulturalnym wieczorze z Jedynką.
Programy Polskiego Radia przygotowały na najbliższe dni kilka specjalnych audycji, poświęconych jednemu z najwybitniejszych polskich poetów doby romantyzmu.
Okrągłą rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego uczczą także mieszkańcy Krzemieńca na Ukrainie. W rodzinnej miejscowości poety od dziś do 6 września będą odbywać się konferencje literackie, oraz prezentacje książek polskich i ukraińskich pisarzy. Wrześniowe spotkania odbywają się w dworku w którym mieszkał Słowacki. Dziś znajduje się tam muzeum literatury, w którym wiernie odtworzono wnętrza z czasów Słowackiego. W ramach obchodów odbywa się też plener fotograficzny poświęcony Słowackiemu. Fotograficy z Polski i Ukrainy poszukają wspólnie śladów wieszcza w jego rodzinnym Krzemieńcu. O Słowackim rozmawiać będą również polscy i ukraińscy literaturoznawcy. Profesor Danuta Danek z Polskiej Akademii Nauk w swoim wykładzie "Słowacki i Sny" pokaże związki wieszcza z psychoanalizą.
6 września w Krzemieńcu odbędzie się uroczysta akademia poświęcona jubileuszowi 200-lecia poety,akcja literacko-artystyczna "Dialog dwóch kultur", nabożeństwa, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy na fasadzie Krzemienieckiego Instytutu Pedagogicznego. W uroczystościach uczestniczyć będą ministrowie kultury Polski i Ukrainy.
Także kilka tysięcy warszawskich licealistów świętowało dwusetne urodziny Juliusza Słowackiego. Na Placu Bankowym, pod pomnikiem wieszcza zabrzmiało "200 lat". Urodziny zorganizowali uczniowie warszawskiego liceum imienia Czackiego. Uroczystości będą kontynuowane jutro. W planach koncert, spektakle w wykonaniu uczniów i rozstrzygnięcie gry terenowej poświęconej Słowackiemu.