Kultura

Miejsce spotkania, nie tylko z książką

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 09:00
Biblioteki są nadal bardzo potrzebne, chcemy by spełniały wiele funkcji i otworzyły się na czytelników - Jacek Wojnarowski.
Audio

- Chcemy by biblioteki przekształciły się w bardziej wielofunkcyjne centra dostępu do wiedzy. Nie tylko do książek i prasy, ale także do darmowego internetu - powiedział Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji i Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która zajmuje się m.in. projektem rozwoju bibliotek.

W rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem zauważył, że obecnie już 30 proc. osób odwiedzających te ośrodku przychodzi po to, by skorzystać z dostępu do sieci. Jego zdaniem biblioteka powinna być też miejscem spotkania.

- Nie jest prawdą, że ten gwałtowny rozwój technologii cyfrowych zabija potrzebę kontaktu bezpośredniego – dodał.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że w Polsce jest wielka sieć bibliotek publicznych – 8 tys. placówek, które często znajdują się w najmniejszych miejscowościach. Zaznaczył, że prowadzone są one przez ok. 10 tys. kadrę bibliotekarską, z czego 96 proc. to kobiety. Jego zdaniem jest to zawód, który choć słabo płatny, cieszy się zaufaniem publicznym.

Jacek Wojnarowski zauważył też, że wysokość środków na działalność bibliotek zależy od budżetów danej gminy, powiatu i województwa samorządowego.

- Od pewnego czasu aura wokół bibliotek poprawia się. Minister Bogdan Zdrojewski uruchomił program "Biblioteka plus", który skupia się na modernizacji infrastruktury i na cyfryzacji katalogów. Chodzi o to, żebyśmy mieli pełną wiedzę na temat tego, gdzie i jakie zasoby są dostępne – powiedział w "Popołudniu z Jedynką".

Przywołał badania, z których wynika, że nastąpiło zahamowanie trendu spadkowego czytelnictwa. Zwrócił uwagę na to, że kampania "Cała Polska czyta dzieciom" odnosi wielkie sukcesy i jest bardzo szeroko rozpowszechniona.

- Wszystkie samorządy województw całym kraju zadeklarowały poparcie dla rozwoju bibliotek na ich terenie. Musimy stworzyć modę na korzystanie z bibliotek – zaznaczył.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy z aktorką, wystarczy kliknąć "Miesce spotkania, nie tylko z książką" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Włoska literatura zagości w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 14:03
Zbiory dwóch włoskich państwowych bibliotek będą dostępne w Internecie. Rząd w Rzymie podpisał umowę z Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 13:20
Bezcenne zbiory Biblioteki Jagiellońskiej będą dostepne w Internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WWBiblioteka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 12:02
Dziś może zapaść decyzja czy Google będzie mógł udostępnić w sieci książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytelnictwo wśród Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 21:00
Za każdym razem, gdy zostają ogłoszone nowe wyniki badań na temat czytelnictwa wśród Polaków, podnosi się w mediach utyskiwanie na statystycznego rodaka, który w ciągu roku miał w ręku... pół książki......
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe arcydzieła w internecie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:56
Wszystkie filmy holenderskiej kinematografii i seriale telewizyjne będą dostępne w internetowej bibliotece wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytamy coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 15:00
Większość z nas czyta, bo musi, albo wcale. Jeśli już sięgamy po książkę z własnej woli to najczęściej wybieramy romans, kryminał bądź poradnik.
rozwiń zwiń