Kultura

Nowe - stare "ms"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2009 13:05
„ms” - dość nietypowo, ale na pewno nowocześnie będzie nazywało się Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Jest to nowa skrótowa nazwa najstarszego w Europie, a drugiego na świecie (po nowojorskim MoMA) Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dziś dyrektorzy muzeum zapraszają do reaktywowanego gmachu instytucji przy ulicy Więckowskiego. „ms” w neorenesansowym, wybudowanym pod koniec XIX wieku pałacu Izraela Poznańskiego zyskało nowe funkcje. Unikatowa kolekcja prezentowana do tej pory w pałacu została przeniesiona do „ms2”, które ma swą siedzibę w XIX-wiecznej tkalni, dziś części CH Manufaktura.

Budynek pałacu został zaaranżowany, jako dzieło sztuki samo w sobie. Prawie nie znajdziemy w nim dzieł sztuki, muzealnych eksponatów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Sale znajdujące się na parterze zostały zaanektowane przez kawiarnię, klub muzyczny i księgarnie czasopism artystycznych, znajduje się tu też szatnia i punkt informacyjny. Autorkami aranżacji są Magdalena Piwowar i Paulina Stępień. Projektantki zadbały by w nowym wnętrzu zachowane były oryginalne detale i stropy z końca XIX wieku, a całość umeblowania wzorowały na skrzyniach do transportu dzieł sztuki. Parter, w założeniu organizatorów i projektantów, ma być miejscem tętniącym życiem, otwartym dla muzyków, spotkań z artystami i dyskusji widzów odwiedzających kamienicę.

Na pierwszym piętrze na uroczyste otwarcie „ms” zaplanowano wystawę „Tytuł roboczy: archiwum”. Jest to część międzynarodowego projektu "Sztuka ma zawsze swoje konsekwencje". Ekspozycja wpisuje się w reaktywacje gmachu muzeum, jest pierwszym w historii Muzeum Sztuki projektem, dla którego punktem wyjścia stało się archiwum muzealne. „Tytuł roboczy…” to wystawa składająca się z trzech wątków. Marysia Lewandowska prezentuje "Czułe muzeum" publiczne i prywatne oblicza Muzeum przeplatają się w rozmowach, filmach, nagraniach dźwiękowych, zdjęciach pochodzących ze zbiorów Telewizji Łódź, Radia Łódź oraz samego Muzeum. Prezentowane są prace Lasse Schmidta Hansena. Trzecia część poświęcona jest wystawie "Konstruktywizm w Polsce 1923–1936", która od 1973 roku była wystawiana w ponad trzynastu miejscach na świecie. Nad spójnością ekspozycji czuwa kurator Magdalena Ziółkowska.

Drugie piętro kamienicy, to na którym wystawiane były prace takich artystów jak Strzemiński czy Kobro, zostało odmalowane. Po renowacji Sali Neoplastycznej okazało się, że już sama ona tworzy wspaniały obraz. Jest dziełem sztuki, w które można wejść. Elżbieta Jabłońska i Maria Morzuch zdecydowały, aby tu też umieścić ekspozycję „Powtarzam je, by doścignąć”. Obrazy umieszczone są na ruchomych stelażach, rzeźby w skrzyniach a fotografie w pudłach – tak jak je przechowywano w muzealnych archiwach.  Każdy ze zwiedzających będzie miał szansę stworzyć własną wizję wystawy.

Kolejna ekspozycją przygotowaną na otwarcie „ms” jest „Oxyman”. Projekt Cezarego Bodzianowskiego, wykonany w lutym 2009 roku, polegał na uruchomieniu procesu konserwacji. Artysta postanowił "zakonserwować się", dla ścisłości należy dodać, że jedynie własną rękę. Dokumentacja tego procesu i film z jego przebiegu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dla wielbicieli architektury też przewidziano atrakcję –  zamknięta do tej pory brama wejściowa do kamienicy zostanie otwarta dla publiczności. Po renowacji przybrała ona formę przeszklonego holu.

Przy uroczystym otwarciu sztuce i gościom muzeum towarzyszyć będzie dwuosobowy skład zagra didżejski Sex Tags.

(pm)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w Toyamie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 07:00
W Muzeum Sztuki Współczesnej w Toyamie trwa wystawa plakatów Wiesława Rosochy. Dwadzieścia zaprezentowanych prac to plakaty, które wzięły udział we wszystkich 10 edycjach organizowanego przez muzeum Międzynarodowego Triennale Plakatu w Toyamie. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs plakatu w tym kraju.
rozwiń zwiń