Elżbieta Charazińska przyznaje, że bogate zbiory prac Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym nie są w stanie konkurować ze zbiorami poznańskimi, jednak stwarzają możliwość przekrojowej prezentacji jego dorobku artystycznego.
W Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie stale eksponowany jest wybór 20 najwybitniejszych obrazów olejnych tego wspaniałego malarza (w tym wymiennie pięć – siedem depozytów prywatnych), zaś w zbiorach muzeum zgromadzono 130 obrazów i szkiców olejnych oraz zespół ok. 1000 rysunków (ołówkiem, tuszem, kredką) i akwarel oraz dziewięć szkicowników. Obrazy i wybór 200 rysunków został zaprezentowany na ekspozycji. Jak podkreśla Aleksandra Janiszewska, autorka katalogu rysunków, wybór 200 z 1000 rysunków nie był wcale łatwy.
Tytuł wystawy sugerujący reprezentatywny i przekrojowy przegląd dorobku artysty odwołuje się jednocześnie do tytułu tryptyku artysty "Moje życie", znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w trzech grupach tematycznych:
– Wspomnienie młodości – dzieła wczesne skonfrontowane z późnymi odnoszącymi się do rzeczywistych wspomnień, jak i ukazujące wątki i motywy zarysowane u początku drogi. Tu ciekawym wydają się być przede wszystkim rysunki młodego Malczewskiego, które jak przyznaje Aleksandra Janiszewska, wcale nie były mistrzowskie.
– Hołd sztuce i muzie – dzieła symboliczne z dojrzałego okresu twórczości
– Pusty dwór – dzieła późne o wymowie metafizycznej, bardzo rzadko, bądź też po raz pierwszy wystawiane. Dopełnieniem wystawy będzie ilustrowany folder z omówieniem założeń wystawy oraz katalog naukowy całego zbioru dzieł Jacka Malczewskiego z wyborem ilustracji (150 reprodukcji obrazów oraz 200 reprodukcji rysunków).
Wielkimi tematami przewodnimi sztuki Jacka Malczewskiego były: wątki narodowe, zagadnienie sztuki i artysty oraz problemy eschatologiczne. W okresie niemal 50 lat twórczości rozbudowywał programowe motywy w cykle i serie, przydając do uznanych symboli własne, zmieniając ich wymowę za pomocą wprowadzonego w przestrzeń obrazu kontekstu.
Malarstwo Malczewskiego jest bardzo popularne, przyciąga zarówno młodych jak i starszych widzów. Fascynuje, bawi, mami, przyciąga.
Muzeum Narodowe przygotowało serię gadżetów, pamiątek muzealnych dla zwiedzających.
Otwarcie wystawy już jutro, 4 grudnia.
(na podst. mat.pras.)
Polskie Radio objęło wystawę swoim patronatem.