Barbara Marcinik, prowadząca Magazyn Bardzo Kulturalny na antenie Trójki, rozmawiała o Sukiennicach z dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofią Gołubiew, głównym konserwatorem zabytków Januszem Czopem oraz sekretarzem Wisławy Szymborskiej Michałem Rusinkiem.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Magazyn Bardzo Kulturalny z krakowskich Sukiennic.
Sukiennice na Rynku Głównym to pierwsza siedziba Muzeum Narodowego w Polsce. Galerię otwarto 126 lat temu. Cztery lata temu rozpoczęto pierwszy od 60 lat remont Sukiennic. Było to bardzo trudne przedsięwzięcie ze względu na zabytkowy charakter budynku, którego najstarsza część została zbudowana w XIII-stym wieku.
Ponad tysiąc rzeźb i obrazów przeniesiono wtedy do Zamku w Niepołomicach. Ponieważ płótna miały nawet po 30 metrów kwadratowych (na przykład "Hołd pruski" Jana Matejki), ze ścian zdejmowało je kilkadziesiąt osób. Następnie obrazy wyjmowano z ram, zwijano na specjalne wałki i na specjalnym dźwigu spuszczano na Rynek Główny (nie mieściły się na klatce schodowej Sukiennic).
Nowe Sukiennice
W nowo otwartych Sukiennicach pokazywana jest ciekawa kolekcja sztuki polskiej XIX-tego wieku. Sale poświęcono m.in. malarstwu Marcello Bacciarellego, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego oraz Piotra Michałowskiego (jego obrazami zachwycał się Pablo Picasso podczas pobytu w Polsce).
Najstarszym obrazem w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jest obraz Henryka Siemiradzkiego. Artysta podarował płótno "Pochodnie Nerona" na wystawę w Sukiennicach 131 lat temu.
Henryk Siemiradzki "Pochodnie Nerona"
Od piątku od godziny 18-stej Oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach odwiedziło ponad 10 tysięcy osób. Trójka jest patronem medialnym wystawy Muzeum Narodowego w Sukiennicach.
(usc)