Szesnastowieczne polichromie zostały odkryte przy okazji prac konserwatorskich prowadzonych w zakrystii kaplicy biskupa Piotra Tomickiego w katedrze wawelskiej.
W pomieszczeniu, w ostatnich latach używanym jako magazyn, ściany pokryte były malowidłami Erazma Fabijańskiego z XIX wieku. W ostatnich dniach konserwatorzy odkryli XVI-wieczne polichromie, pochodzące najprawdopodobniej z czasów budowy kaplicy i zakrystii – donosi „Dziennik Polski”. Kaplicę i zakrystię w 1530 roku budował włoski architekt i rzeźbiarz Bartolommeo Berrecci. Najwybitniejszym dziełem Włocha jest kaplica króla Zygmunta Starego w katedrze wawelskiej, nazywana „perłą renesansu”.
Na sklepieniu pomieszczenia odsłonięto bardzo dobrze zachowane malowidło z herbem Łodzia, biskupa Tomickiego. Kolejne polichromie, w trochę gorszym stanie, odnaleziono przy otworze drzwiowym.
Komisja konserwatorska pracująca w kaplicy ustaliła, że podjęte zostaną prace konserwatorskie, dzięki którym wnętrze odzyska XVI-wieczny charakter – malowidła na sklepieniu i jasne ściany.
Prace konserwatorskie we wnętrzu kosztować będą 130 tys. zł. Sfinansuje je Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Zaplanowano, że po zakończeniu prac pomieszczenie znowu będzie pełnić funkcję zakrystii.
(pm)