Portret Mony Lisy powstał najprawdopodobniej w 1503 roku na zamówienie florenckiego kupca Francescoa del Giocondo, małżonka portretowanej. Przez wiele lat nie wzbudzał on zainteresowania, dziś to najsłynniejszy obraz świata. Profesor Maria Poprzęcka w rozmowie z Justyną Nowicką przyznaje, że jest to jedyny na świecie obraz rozpoznawany przez wszystkich na świecie.
Profesor zauważa, że doszło do pewnej globalizacji obrazu. Jego tytuł jest powszechnie stosowany jako nazwa bielizny, pizzerii, lodziarni, wykorzystywany w reklamach. Mona Lisa ma dziś wiele twarzy. Przybiera oblicza Stalina, Waszyngtona, Mao Zedonga, Shredera, Duchampa, Warhola. Znamy Mona Lisę kotkę, szympansicę; Giocondę w strojach ślubnych, nawet w pocztówkach pornograficznych. Swego czasu Mona Lisa wysłała również odpowiedź na zaproszenie na wystawę Duchampa. Swoją nieobecność wytłumaczyła bardzo kobiecą dolegliwością - opowiada tę historię profesor Maria Poprzęcka. Posłuchaj.
Pierwszym wydarzeniem, które wprowadziło Mona Lisę w krąg prasy brukowej, popularnych wierszyków, nieprzyzwoitych kupletów było zniknięcie obrazu z sal Luwru, latem 1913 roku - zniknięcie do dziś niewyjaśnione.
Profesor Maria Poprzęcka zdradza, że to wcale nie Duchamp pierwszy sprofanował obraz Leonarda da Vinci, dorysowując jej wąsy. Wcześniej Gioconda pojawia się na obrazie Malewicza, jako fragment kompozycji - wyrwany skrawek reprodukcji, przekreślony na czerwono. Te wydarzenia obdarły Mona Lisę ze świętości.
Jakie były okoliczności powstania obrazu? Jak Mona Lisa trafiła do Luwru? Jak Freud interpretował obraz Leonarda da Vinci? Jak opisał obraz Giorgio Vasari nigdy nie widząc portretu można dowiedzieć się słuchając rozmowy Justyny Nowickiej z profesor Marią Poprzęcką.
(pj)