"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.
Zgromadzone na niej dzieła sztuki pokazują przestępców, popełniane przez nich zbrodnie, a także czekającą ich karę. Jednym z wystawionych w muzeum obiektów jest prawdziwa gilotyna.
Dzieła sztuki zgromadzone w Musée d'Orsay na potrzeby wystawy „Zbrodnia i kara" zostały stworzone w okresie od końca 18. wieku do roku 1981, czyli do zniesienia we Francji kary śmierci.
Oglądając te dzieła sztuki, można odnieść wrażenie, że artyści byli zawsze zafascynowani zbrodniami i zbrodniarzami. Obok dzieł takich artystów jak Géricault, Goya, Blake, Degas, Munch i Picasso, na wystawie możemy przyjrzeć się również ilustracjom artykułów prasowych poświęconych sławnym przestępcom, a także dokumentom policyjnym. Zwłaszcza obserwacja artykułów prasowych pozwala nam zrozumieć, jak w 19. wieku zbrodnia stała się magnesem przyciągającym czytelników gazet.
Oprócz zbrodni, wystawa porusza również - jak wskazuje jej tytuł - temat kary. Jej symbolem jest wystawiona w muzeum, niczym prawdziwe dzieło sztuki, gilotyna. Natykamy się na nią już w pierwszej sali wystawy. Jest ona pokryta czarnym suknem, przez co sprawia naprawdę ponure wrażenie.
(IAR)