Kultura

Rozmowa tradycji z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 10:50
Do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie już dawno przyklejona została etykietka skostniałości i muzealności. Myślenie o scenie przy Karasia ma zmienić nowa scena - Scena Kameralna, której repertuar ma być rozmową tradycji z nowoczesnością. Już dziś (7 listopada) pierwsza premiera -„Szewców” Witkiewicza w reżyserii Macieja Prusa.
 
Scena Kameralna będzie działała w nowym budynku, powstałym na zapleczach Teatru Polskiego. W nowych, czerwonych fotelach będzie mogło usiąść ok. 200 widzów. Jak zapowiadają obecni  dyrektorzy Teatru Polskiego - naczelny Jerzy Zaleski i artystyczny Jarosław Kilian - uwzględniająca najnowsze trendy w architekturze i technice teatralnej Scena Kameralna, da twórcom ogromne możliwości i pozwoli im dowolnie kształtować przestrzeń. Scena Kameralna ma być też miejscem dialogu wybitnych i doświadczonych artystów z twórcami młodego pokolenia.
Jarosław Kilian powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że równie ważna będzie rozmowa tradycji z nowoczesnością. - Na Scenie Kameralnej będzie także miejsce dla współczesnej dramaturgii europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dramatu współczesnego- dodał Kilian.
 
 

Scenę Kameralną (7 listopada) otworzy premiera "Szewców"  Witkiewicza w reżyserii Macieja Prusa. Kolejne realizacje to: „Kraina kłamczuchów” Macieja Wojtyszki w reżyserii autora oraz „Dżuma” A. Camusa w adaptacji i reżyserii Marty Ogrodzińskiej.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dżuma - zaproszenia czekają!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:42
Marta Ogrodzińska tekst „Dżumy” Alberta Camusa potraktowała zgodnie z duchem jej autora. - Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności - wyjaśniła w rozmowie z PR. Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćmy barowe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:00
"Gwiazdy na porannym niebie" to jedna z tych sztuk Aleksandra Galina, która przyczyniła się do wzrostu jego popularności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Za sprawą Andrzeja Pieczyńskiego spektakl trafia do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coś więcej niż teatr

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 14:33
"Więcej niż Teatr" - pod takim tytułem rusza w Warszawie festiwal dedykowany twórczości jednej z najsłynniejszych grup teatralnych lat 70. i 80. - Teatrowi Ósmego Dnia z Poznania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat namiętności

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 11:16
Prawda i kłamstwo, ludzkie słabości, silne emocje, nienasycony głód życia – to wszystko w nowym spektaklu TR Warszawa "Wiarołmni" w reżyserii Artura Urbańskiego, na podstawie dramatu Ingmara Bergmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliskie spotkania teatrów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 07:11
Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" to międzynarodowy festiwal teatrów repertuarowych organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, zatytułowanej "Święta rodzina?", w dniach 8-11 kwietnia swoje spektakle pokażą teatry z Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Rumunii oraz Polski.
rozwiń zwiń