Tadeusz Kantor wielokrotnie mówił, że sztuka jest częścią jego życia. W przypadku tego twórcy nie były to puste słowa. Najpełniej potwierdza to jego spuścizna - liczne projekty scenograficzne, kostiumy teatralne, rzeźby. Kantor powołał też do życia znany na całym świecie Teatr Cricot 2 z którym wystawił słynne przedstawienia: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę" i "Dzisiaj są moje urodziny".
Interesowała go przede wszystkim idea teatru jako autonomicznego dzieła sztuki. Był autorem prowokacji teatralnych. Jednym z eksperymentów artysty było zniesienie podziału na próby i gotowy spektakl teatralny. Od siebie jako twórcy, podobnie jak od publiczności, Kantor wymagał pełnego zaangażowania. Stworzył tak zwany "teatr śmierci", w którym widzowie mieli możliwość autentycznego przeżycia sztuki, określanego w starożytności jako "katharsis". Właśnie do tego nurtu przypisywane są najwybitniejsze i najbardziej znane spektakle artysty. Do dziś twórczość Kantora wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków.
Obchody 20. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora
Jak co roku, przed historyczną siedzibą Teatru Cricot 2 na ul. Kanoniczej w Krakowie zostaną zainscenizowane "Żywe Pomniki". Aktorzy Teatru Cricot 2 przypomną bohaterów sztuk Kantora. Jan Książek wcieli się w postać Wiecznego Wędrowca ze spektaklu "Kurka wodna". Bracia-bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy zagrają "Dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku" z przedstawienia "Nigdy tu już nie powrócę". Po raz pierwszy publiczność mogła oglądać "żywe pomniki" na Kanoniczej w rok po śmierci artysty. Od tej pory powracają co rok, by uczcić rocznicę jego śmierci. Zastygają w niemych pozach przy dźwiękach muzyki.
Również w środę w Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej będzie można zobaczyć wystawę "Przedmioty sztuki" Tadeusza Kantora. Z kolei w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej odbędzie się pokaz serii rysunków do spektaklu "Dziś są moje urodziny". Tego samego dnia w Galerii Krzysztofory aktorzy teatru Kantora będą wspominać swego mistrza.
W czwartek w krakowskiej PWST rozpocznie się 3-dniowa międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem badaczy teatru i sztuki. Naukowe wywody będą przeplatane projekcjami mało znanych filmów o sztuce plastycznej i teatralnej Kantora. Zobaczyć będzie można: "Worki, szafę i parasol" w reż. Dietricha Mahlowa, "Nadobnisie i koczkodany" w reż. Kena McMullena oraz "Teatr Tadeusz Kantora" w reż. Denisa Bableta.
Tadeusz Kantor zmarł 8 grudnia 1990 r. w Krakowie.
Aby posłuchać archiwalnych wypowiedzi Tadeusza Kantora wystarczy kliknąć w dźwięk "20. rocznica śmierci Tadeusza Kantora" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(mz)