Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.45.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia

Nawoływał, by zło dobrem zwyciężać. W trudnych czasach stanu wojennego odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, które przyciągały tłumy. W kazaniach przywracał ludziom nadzieję i bronił ich przed uczuciem nienawiści. Gościem audycji jest Ewa Czaczkowska współautorka książki <Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia>
play_arrow

czytaj więcej

Rozdzieleni bracia

Pochodził z polsko-ruskiej rodziny arystokratycznej. Jako greckokatolicki hierarcha dążył do pojednania prawosławia z Rzymem, Był też orędownikiem niepodległej Ukrainy, co uczyniło go w Polsce postacią podejrzaną i kontrowersyjną. O książce Tomasza Terlikowskiego <Rozdzieleni bracia> mówi o. prof. Marek Blaza
play_arrow

czytaj więcej

Listy do Papieża

Reforma Kościoła musi wychodzić od pogłębienia doświadczenia religijnego i od zmiany kulturowo uwarunkowanych  sposobów myślenia o chrześcijaństwie -  przekonuje ks.  Tomasz Halik w swojej najnowszej książce <Listy do papieża>.  Ich adresatem niej jednak Franciszek, lecz papież Rafael, z krainy snu o Kościele wiernym Ewangelii. Gościem audycji jest ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

Podróż po Włoszech z Artemizją Gentileschi

„Podróż po Włoszech z Artemizją Gentileschi” to opowieść o Italii, sztuce i o kobietach, które w świecie zdominowanym przez mężczyzn z determinacja przełamywały nakładane na nie ograniczenia. Gościem audycji jest autor albumu ks. prof. Witold Kawecki.
play_arrow

czytaj więcej

Myśl w Centrum

Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło wydawanie magazynu <Myśl w Centrum>. To internetowy kwartalnik społeczno-kulturalny, którego pierwszy numer ukazał się w tym miesiącu. O ideach przyświecających jego twórcom mówi dr. Bartosz Wieczorek - redaktor naczelny magazynu.
play_arrow

czytaj więcej

XII Maraton Apologetyczny

"Pszenica i kąkol. Nowe wymiary współczesnej apologii" - to hasło XII Maratonu Apologetycznego zorganizowanego w Warszawie przez Wydział Teologiczny UKSW. Coroczne spotkania mają na celu pokazać, jak wygląda współczesna apologia i z jakimi problemami przychodzi jej się mierzyć. Gośćmi audycji są organizator spotkania ks. prof. Przemysław Artemiuk oraz ks. prof. Damian Wąsek, który wygłosił referat poświęcony apologii w perspektywie nauki współczesnej.
play_arrow

czytaj więcej

Wolni. Podróż do wnętrza

Życie w zakonach kontemplacyjnych jest coraz mniej zrozumiałe dla współczesnego człowieka, a ci którzy w nich żyją postrzegani są często jako osoby nieprzystosowane do życia w dzisiejszym społeczeństwie. Twórcy filmu <Wolni. Podróż do wnętrza> uzyskali zgodę na wejście z kamerą do dwunastu klasztorów zamkniętych, by móc obserwować tamtejsze życie i wysłuchać opowieści mnichów i mniszek, którzy mówią o swoim powołaniu, pragnieniach i niepokojach. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński - teolog duchowości.
play_arrow

czytaj więcej

Różne oblicza samotności

To paradoks, że w globalizującym się świecie, który z jednej strony ułatwia nam przemieszczanie się, a z drugiej dostarcza nam coraz lepszych narzędzi do wzajemnej komunikacji, jednocześnie narasta zjawisko tzw. epidemii samotności. Różne oblicza samotności a także jej strukturalne przyczyny i coraz bardziej dojmujące skutki to temat przewodni wiosennego numeru <Więzi>. Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny kwartalnika. 
play_arrow

czytaj więcej

Botticelli 500

Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Pozostawał pod wpływem Akademii Platońskiej we Florencji, która szukała pojednania między chrześcijaństwem a pogańską starożytnością. Twórczość wielkiego florentczyka przybliża Giancarlo Benevolo  w albumie zatytułowanym <Botticelli 500>. Gościem audycji jest ks. dr Jan Nowak - redaktor Naczelny wydawnictwa Jedność
play_arrow

czytaj więcej

Warszawski Festiwal Teologiczny

W kwietniu Akademia Katolicka w Warszawie już po raz drugi zorganizowała Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znalazły się debaty i konferencje, nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę. Festiwal otworzyła dyskusja wokół filmu <Bohater> w reż. Asghara Farhadiego. Gościem audycji jest o. dr Marek Kotyński współorganizator Festiwalu 
play_arrow

czytaj więcej

Nikt nie jest na sprzedaż

Siostry zakonne na straży  wolności i godności> –  to hasło międzynarodowej konferencji misjologicznej, którą zorganizowano na UKSW w Warszawie. Podczas spotkania nakreślono skalę i różnorodność zjawiska współczesnego niewolnictwa, a także zaprezentowano problemy związane z niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Gościem audycji jest o. Tomasz Szyszka – współorganizator konferencji.
play_arrow

czytaj więcej

Odkryj fascynujące życie i niezwykłą postać św. Andrzeja Boboli

16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, jezuity, spowiednika i kaznodziei, misjonarza ludowego, a od 2002 roku głównego patrona Polski. „Odkryj fascynujące życie i niezwykłą postać św. Andrzeja Boboli – męczennika i apostoła, który zapisuje się w historii jako jeden z najważniejszych polskich świętych” – czytamy na stronie internetowej: www.patronpolski.pl. 17 kwietnia, w rocznicę kanonizacji Andrzeja Boboli, zadebiutowała w sieci specjalna strona poświęcona jednemu z patronów Polski. Gośćmi audycji będą inicjatorzy przedsięwzięcia: malarz Andrzej Boj Wojtowicz oraz świecki misjonarz Benon Wylegała.
play_arrow

czytaj więcej

Section21