Do niedzieli potrwa IX Zjazd Gnieźnieński, który poświęcony jest historycznemu wkładowi religii w tworzenie dziedzictwa Europy. Wśród pytań, jakie będą sobie stawiać uczestnicy zjazdu, będzie i to, jak wykorzystać obywatelski potencjał parafii.
Jak rozumieć ów obywatelski potencjał? Socjolog Maria Rogaczewska mówiła w "Pulsie Trójki", że ludzie przychodzący do jednego kościoła przez wiele lat mogą stworzyć wspólnotę, w dodatku o duchowym wymiarze. Według nauki kościoła wierni podczas mszy świętej stanowią ciało Chrystusa. Ta wspólnota może być punktem wyjścia do innych działań. To jednak teoria, a jak to jest w praktyce?
Ksiądz Sławomir Kokorzycki, proboszcz parafii w Korytowie, uważa że każda parafia ma potencjał. Wspólnota musi bowiem wiele rzeczy organizować razem, razem świętuje, podejmuje różne codzienne inicjatywy, jak choćby zwykły remont kościoła, sprzątanie, organizacja odpustu. Aktywność obywatelska jest jednak rzadko doceniana, także przez polityków – zauważa.
Socjologowie stwierdzają tymczasem, że gdyby nie parafie, wiele osób starszych pozostawałoby w izolacji od innych. Dzięki małym wspólnotom parafialnym, na przykład kółkom różańcowym, wiele starszych osób ma poczucie, że ich życie ma większy sens - mogą pomagać ludziom, zaangażować się w wolontariat, służyć społeczności – zauważa Maria Rogaczewska. Inny wymiar działań parafii to zajmowanie się problemami, którymi nikt inny się nie zajmuje, żadna ze służb publicznych – mówiła socjolog. Bardzo często przy parafiach działają ośrodki, które zajmują się na przykład problemami bezdomnych, pomocą materialną biednym.
Maria Rogaczewska przypomina jednak, że według ostatnich badań wspólnoty parafialne zanikają. Coraz mniej osób zwraca się ze swoim problemem do proboszcza lub parafii. Brakuje socjalizacji młodych pokoleń. Jak dodaje, w Stanach Zjednoczonych jest zupełnie inaczej: istnieje tam bardzo duża oferta dla dzieci, kluby dla matek. Dzieci od małego przywiązują się do życia w parafii.
Czasami zdarza się, że proboszcze nie doceniają potencjału swoich parafian, którzy są często doskonale wykształceni, mają cenne umiejętności. Z drugiej strony parafianie nie wychodzą z inicjatywą.
IX Zjazd Gnieźnieński, fot. Przemysław Goławski
Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński będzie poświęcony roli religii w społeczeństwie obywatelskim Europy. Do Gniezna przyjechali m.in. nuncjusz apostolski Celestino Migliore, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i były premier Słowacji Jan Carnogursky. W oficjalnej inauguracji Zjazdu wziął także udział prezydent Bronisław Komorowski. Zjazdy gnieźnieńskie to forum dialogu między różnymi kręgami kulturowymi, wyznaniami i religiami.
agkm