Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Gorzkie Żale

W ciągu wieków, powstało wiele różnych form pobożności związanej z przeżywaniem Męki i Śmierci Chrystusa. Gorzkie żale to obok Drogi Krzyżowej jedno z dwóch najważniejszych nabożeństw Wielkiego Postu. Dla Polaków ma ono szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie u nas odprawiono je po raz pierwszy 13 marca 1707 roku w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie. „Gorzkie Żale” są tradycją wyłącznie polską – to prawdziwe arcydzieło polskiej poezji mistycznej i wyraz typowo polskiej pobożności.
play_arrow

czytaj więcej

Oluś

Kwiecień- miesiąc w którym kwitną żonkile-symbole życia i odrodzenia. Po raz XXV wystartowała kampania „Pola nadziei”, która promuje godne życie-aż do końca. „W Śladach na piasku” historia nie-pogodzenia się ze śmiercią i walką o każdą minutę życia… Olusia.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowni w akcji

W ostatnim czasie, w kontekście wojennych uchodźców z Ukrainy, pojawiają się głosy wypominające polskim zakonnikom i osobom duchownym, że za mało angażują się w pomoc uchodźcom.  Z tego powodu zapraszam słuchaczy do Przemyśla, aby przyjrzeć się jak wyglądała ostatnia akcja przerzutu darów dla mieszkańców Kijowa i Berdyczowa- koordynowana przez polskich karmelitów.
play_arrow

czytaj więcej

Nie chciałam wyjeżdżać z Ukrainy…

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół przeżywa Dzień Świętości Życia. Dla matki jej dziecko jest największą świętością, którą należy chronić w każdej sytuacji, szczególnie, gdy życie to jest zagrożone, na przykład na granicy polsko-ukraińskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Czy druh Wicek jest wzorem dla współczesnej młodzieży?

23 lutego obchodziliśmy wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego  i rozpoczęły się obchody 20. rocznicy obrania za patrona harcerzy.
play_arrow

czytaj więcej

Raport z oblężonego miasta

"Pozostało nam tylko miejsce przywiązanie do miejsca jeszcze dzierżymy ruiny świątyń widma ogrodów i domów jeśli stracimy ruiny nie pozostanie nic…” – pisał Z. Herbert. A jak wygląda świat oczami karmelitów bosych zamkniętych w Kijowie? Pomagających na granicy uchodźcom wojennym z Ukrainy? O tym wszystkim w audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Centrum pomocy św. Brata Alberta

Dlaczego pijesz? - spytał Mały Książę. - Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak. - O czym zapomnieć? – O tym, że piję. Zbyt często oceniamy osoby w kryzysie bezdomności,. Wydaje nam się, że same są sobie winne i że taki styl życia to ich wybór.
play_arrow

czytaj więcej

Martyrologia duchowieństwa polskiego

Duchowni w niemieckim obozie eksterminacyjnym Soldau w Działdowie.
play_arrow

czytaj więcej

Handel ludźmi - współczesne niewolnictwo

Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na Temat Walki z Handlem Ludźmi
play_arrow

czytaj więcej

Section21