Section00

Audycje | ŚLADY NA PIASKU

O audycji

Audycja inspirowana wydarzeniami, osobowościami oraz dziełami sztuki, które pozostawiły znaczący ślad w historii i nadal wpływają na życie Kościoła lokalnego i powszechnego.
„Patrz, co zostało, Popatrz, jak mało, Jakiś kwiat, jakiś list, W piasku ślad...” śpiewa w Budka Suflera. Opowiadamy o „śladach na piasku”- które trzeba zachować od zapomnienia lub o takich, które warto odszukać. Audycje wprowadzają w świat kultury i religii poprzez indywidualne spojrzenie autorek. Od reportażu, przez formy literackie, po dyskusje specjalistów prowadzone w studiu.
- Małgorzata Glabisz-Pniewska odkrywa niebanalne i nieznane oblicza Świętych Kościoła.
- Agnieszka Kozłowska- Łysko podejmuje tematy społeczne z pogranicza zwyczaju oraz religii.
- Sylwia Sułkowska opowiada o rodzinie z jej codziennymi i niecodziennymi problemami, a także o podróżowaniu do miejsc świętych.
- Agnieszka Trzeciakiewicz towarzyszy ekspertom w odkrywaniu nieznanych albo zapomnianych faktów z różnych dziedziny historii, sztuki sakralnej i filmowej.
- Małgorzata Bartas-Witan rozmawia z osobami świadomie stawiającymi swoje ślady w Kościele, który nie jest dla nich żadną instytucją, ale własnym domem.

Zapraszamy w piątki o godz. 23.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Ślady na piasku
Section05

Wolontariat syberyjski

Wolontariat syberyjski obchodzi w tym roku jubileusz-pięciolecie. W październiku kończy się kolejny nabór na wyjazdy na wolontariat. Jak się narodził i dlaczego wolontariusze nie jeżdżą na Syberię, ale np. do Włoch- o tym opowiedzą goście Śladów na piasku: ks.Leszek Kryża, dyr. Zespołu pomocy kościołowi na wschodzie, inicjator wolontariatu i wolontariuszki. Zaprasza AKŁ
play_arrow

czytaj więcej

Duch pracy ludzkiej

Niewielu dziś pamięta, że Prymas Tysiąclecia był jednym z pionierów współczesnych rozważań teologicznych nad pracą. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku Jego najważniejsze dzieło w tej dziedzinie – „Duch pracy ludzkiej” – zostało przetłumaczone na angielski, hiszpański, niemiecki, portugalski, francuski, niderlandzki i włoski.
play_arrow

czytaj więcej

Nieznany Kornel Makuszyński

Wrzesień, czas powrotu dzieci i młodzieży do szkoły, do lektur szkolnych, jest również dobrym momentem aby dorosłym przypomnieć sylwetki wielkich autorów książek. Czasami są to historie wcale nie sielankowe, przemilczane wiec tym bardziej warte przypomnienia. 
play_arrow

czytaj więcej

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

W dniu 14 września obchodzimy w Kościele katolickim święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią. W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września. 
play_arrow

czytaj więcej

Ziomkowie

Pamięć o rodzinie Ulmów przez dziesiątki lać przechowywali mieszkańcy Markowej - krewni i lokalna społeczność. Modlono się przy ich grobie, wspominano i opowiadano w rodzinach. Na światło wydobył ich kolejny proboszcz parafii. To był impuls, by ich światło świeciło także dla innych. Jak dziś potomkowie i ‘sąsiedzi’ odbierają beatyfikację swoich ziomków. Opowiadają między innymi krewni z rodziny Ulmów i Niemczaków.
play_arrow

czytaj więcej

Matka Pocieszenia.

Krypno-niewielka osada, przez którą prowadził trakt królewski – z Krakowa przez Poznań, Warszawę, Tykocin, Knyszyn - do Grodna i do Wilna. I na tym szlaku(w Krypnie) pojawił się obraz, choć przenoszony do Knyszyna wracał do Krypna. Powstało tam Sanktuarium, do którego co roku na początku września podążają pielgrzymki rodzin i młodzieży z intencjami o pomoc, uzdrowienie, łaskę czy indywidualni pielgrzymi idą po prostu wypłakać się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia.
play_arrow

czytaj więcej

Lekarz Matki Boskiej

26 sierpnia przypadają imieniny Marii. W Polsce to zwyczajowo uroczystości odpustowe ku czci Marii, Matki Bożej czczonej w Jasnogórskim Wizerunku. Wizerunek MB Jasnogórskiej od ponad 300 lat znajduje się w doskonałej „formie”. Jakie wysiłki trzeba było włożyć w zachowanie kondycji obrazu i po co MB były zastrzyki witaminowe? Główny konserwator obrazu jasnogórskiego, prof. ASP Krzysztof Chmielewski, który mówi o sobie, że jest lekarzem Matki Boskiej, opowie o tajemnicach obrazu i lekarskich zabiegach przeprowadzanych na jasnogórskim wizerunku.
play_arrow

czytaj więcej

Jak święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest w Gruzji?

Tradycje związane z Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są nam znane. Przy okazji 15 VIII wiele się też mówi o pobożności maryjnej w naszym kraju. W „Śladach na piasku” powiemy jak obchodzona jest jedna z trzech największych uroczystości maryjnych w Gruzji, gdzie katolicy stanowią zaledwie niecały 1% społeczeństwa. Pracują tam siostry zakonne i księża z Polski, którzy podzielą się swoim duszpasterskim doświadczeniem i księża Gruzini mówiący po polsku należący do Zakonu Posługujących Chorym czyli do Zakonu Kamilianów.
play_arrow

czytaj więcej

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”

„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” - pod takim  hasłem od 10 do 15 sierpnia 1991 roku w Częstochowie odbywały się 6. Światowe Dni Młodzieży. W 32-rocznicę tego wydarzenia powrócimy do owych pamiętnych dni, kiedy to 14 i 15 sierpnia z młodymi spotkał się na Jasnej Górze Ojciec Święty Jan Paweł II.
play_arrow

czytaj więcej

Section21