Redakcja Programów Katolickich

Kolęda

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 23:59
Tuż po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się tzw. chodzenie księży po kolędzie. Istotą kolędy jest pobłogosławienie mieszkania i spotkanie z parafianami. A jaka jest historia wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą? Skąd wziął się taki zwyczaj i jego forma?
Audio
Choinka to jeden symboli świąt Bożego Narodzenia
Choinka to jeden symboli świąt Bożego NarodzeniaFoto: Shutterstock

Na ile pandemia zmieniła nasze życie i podejście do przyjmowania księdza w domu, skoro w tym trudnym czasie kolęda została zawieszona. Kolęda jest ważna nie tylko dla świeckich, ale też dla księży. To także dla nich rodzaj głębokiego przeżycia duchowego, a o tym jej wymiarze często się zapomina.

Gość audycji: O. Marek Kotyński – teolog duchowości, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.

 

Na audycję Kościół nasz powszedni 5 stycznia o godz. 23.30 w PR 24 zaprasza Małgorzata Glabisz-Pniewska


Posłuchaj
25:38 [PR24] PR24 (PKiN) 5 styczeń 2025 23_33_50.mp3 kościół nasz powszedni

 



 

Czytaj także

Specjalne życzenia papieża Franciszka dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:39
Papież, podczas cotygodniowej audiencji generalnej na placu św. Piotra, zwrócił się do "rodaków świętego Jana Pawła II".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męczennicy - Nauczyciele - Słudzy      

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 06:00
W drugi dzień Świat Bożego Narodzenie Kościół przywołuje postać św. Szczepana - pierwszego męczennika. W ten sposób kalendarz liturgiczny w sielankowy i niemal baśniowi nastrój świąt wprowadza ton poważny i niepokojący. O tym dlaczego tak się dzieje opowie ks. prof. Jan Sochoń
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strażnicy pamięci

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2025 06:00
W pięknej willi zbudowanej na początku1920 roku znajduje się archiwum jezuickie. Willa została odziedziczona przez Henryka Lubomirskiego, który wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1936 roku. Archiwum zawiera dokumentację działalności jezuitów przed i w czasie II wojny światowej. Znajdują się tam, między innymi: świadectwa masakry na Rakowieckiej w Warszawie 2 VIII 1944 r., wspomnienia nt. życia pod okupacją niemiecką i z Powstania Warszawskiego oraz z Wileńszczyzny czy z Rosji.
rozwiń zwiń