Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Wielkie apologie chrześcijaństwa

Chrześcijaństwo często było zmuszane, by stawać do intelektualnej konfrontacji z nieprzychylnym sobie światem. Z jednej strony próbowało odpowiadać na różne zarzuty i oskarżenia, z drugiej zaś starało się uzasadniać swoja wiarę i nadzieję. Powstające w ten sposób na przestrzeni wieków pisma są świadectwem niesłabnącej żywotności chrześcijaństwa. Gościem audycji jest ks. prof. Tadeusz Dzidek autor książki „Wielkie apologie chrześcijaństwa”
play_arrow

czytaj więcej

Ludzkie historie zaklęte w kamień

Nad Twoją białą mogiłą, białe kwitną życia kwiaty -o, ileż lat to już było bez Ciebie - duchu skrzydlaty- pisał dziewiętnastoletni Karol Wojtyła dedykując wiersz swojej matce. Dlaczego w czas, kiedy myślimy o „tych, którzy od nas odeszli” gotowi jesteśmy przemierzyć setki, a nawet tysiące kilometrów aby przyjechać na ich groby?
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Misyjna

24 X Przeżywamy w Kościele Katolickim Niedzielę Misyjną. Ma on na celu zwrócenie uwagi wszystkich katolików na to, że Kościół jest wspólnotą światową. Co roku powstaje na świecie ok. 10 nowych diecezji, przede wszystkim w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii, gdzie Kościół rozwija się najdynamiczniej.
play_arrow

czytaj więcej

Jaka będzie polska droga synodalna?

Synodalność ma już oblicze niemieckie i latynoamerykańskie. Jaka będzie polska droga synodalna? Czy ogólnokościelny proces synodalny stwarza realną szansę na wyjście z kryzysu? Czy podejmiemy papieskie zaproszenie do dyskusji o ustroju Kościoła? Na te i tym podobne pytania - w momencie rozpoczynającego się XVI Synodu Biskupów - poszukują odpowiedzi autorzy najnowszego numeru  <Więzi>. Gościem audycji red. Ewa Kiedio z kwartalnika "Więź".
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Misyjna - największa na świecie akcja solidarności

24 października Kościół katolicki obchodzić będzie Światową Niedzielę Misyjną. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!”.  Z tej okazji w tym dniu we wszystkich świątyniach tradycyjnie już będą zbierane pieniądze na pomoc dla ok. 1200 najbiedniejszych diecezji na świecie. Pomysłodawca tego przedsięwzięcia był w 1926 Pius XI, wyznaczając na ten dzień przedostatnią niedzielę października. Jest to największa akcja solidarności na świecie a odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia są Papieskie Dzieła Misyjne (PDM).
play_arrow

czytaj więcej

Tajne Archiwa Watykańskie

Rozmowa o Tajnych Archiwach Watykańskich, książce i albumie im poświęconym. Gośćmi audycji są: Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
play_arrow

czytaj więcej

Ziarna Słowa

Od samych początków chrześcijaństwo wchodziło w dyskusje ze współczesną sobie kulturą dostrzegając w jednych z jej wytworów elementy sobie bliskie, w innych - wręcz przeciwnie.  W tę tradycję wpisuje się bp. Robert Baron, który wnikliwie przygląda się dzisiejszej kulturze amerykańskiej. O jego książce "Ziarna Słowa" mówi w audycji ks. prof. Przemysław Artemiuk z UKSW.
play_arrow

czytaj więcej

Październikowa rewolucja

Ponad sto lat temu, w październiku 1917 roku, niedługo przed wybuchem rewolucji w Rosji – miały miejsce dwa inne znamiennie wydarzenia: ostatnie objawienie Maryjne w Fatimie - 13 października, założenie Rycerstwa Niepokalanej przez Maksymilian Kolbce - 16 października w  Rzymie. W tym samym czasie kiedy przed skutkami rozlania się na świat ‘błędów Rosji’ ostrzegała Matka Boża, Jej Rycerz Maksymilian myślał o podjęciu duchowej walki o dusze ludzkie. Rewolucja i kontrrewolucja? 
play_arrow

czytaj więcej

Opieka nad Młodymi

Od miesiąca dzieci i młodzież uczą się w szkołach. W audycji „Kościół nasz powszedni” przeniesiemy się do miejsca gdzie przebywa młodzież, która wymaga większej uwagi ze strony nauczycieli i wychowawców.
play_arrow

czytaj więcej

Fatima

13 października przypada rocznica słynnego wydarzenia nazwanego "cudem Słońca". Historie fatimskich objawień przybliża film Marka Pontecorvo pt. <Fatima>. Zgodnie z intencjami twórców nie jest to jednak ani film pobożnościowy ani hagiograficzny. Gościem audycji jest o.dr Marek Kotyński teolog duchowości i krytyk filmowy.
play_arrow

czytaj więcej

XVI Synod Biskupów

W Rzymie rozpoczyna się XVI Synod Biskupów. Odbędzie się on w nowej formule, a jego tematem jest sama synodalność Kościoła - to znaczy, że w centrum refleksji stanie pytanie o to, jak sprawić, by Kościół nie był „tłumem wiernych” kierowanym przez hierarchiczne duchowieństwo, lecz by stawał się wspólnotą, za którą wszyscy jej członkowie czują się aktywnie odpowiedzialni
play_arrow

czytaj więcej

Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią

Od 2018 roku Katechizm Kościoła Katolickiego bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci. Zmiana wprowadzona przez Franciszka do dziś wywołuje żywe dyskusje. Czy jest to drobna korekta w nauczaniu czy przełomowa zmiana? Jakie racje zadecydowały o przyjęciu przez Kościół skrajnie abolicjonistycznego stanowiska? Czy to efekt pogłębionej refleksji teologicznej czy raczej wpływ współczesnego świata? Gościem audycji jest Tomasz Snarski - autor książki "Kościół Katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią"
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025