Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Mentor, wizjoner, dobry duch polskich mediów - bp. Jan Chrapek – w 20 rocznicę śmierci.

Miał niebywałe wyczucie mediów nowoczesnych, konsekwentnie realizował wizję profesjonalnego dziennikarstwa, które będzie mówiło o sprawach Kościoła. Jak nikt znał się na obsłudze pielgrzymek papieskich do Polski. Mentor, wizjoner, dobry duch polskich mediów, michaelita, radomski biskup Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października, 20 lat temu. Bez Niego nie byłoby Dnia Papieskiego i wielu inicjatyw medialnych, i charytatywnych. Jaka była Jego wizja i rola mediów współczesnych?
play_arrow

czytaj więcej

10-lecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali, w którym zobaczyć można ponad 2 tys. monet z wizerunkiem Jana Pawła II , jak również medale oraz inne pamiątki związane z Ojcem Świętym, istnieje już od dekady. W ciągu 10 lat udało się powiększyć zbiór numizmatów z 3,5 tys. w dniu otwarcia do 11 tys. pozycji ze 127 krajów świata. Niewiarygodne jest, że muzeum to jest 22-krotnie większe od zbiorów Muzeum Watykańskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Niewygodny Prorok

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy - to można powiedzieć po lekturze poruszającej książki "Niewygodny Prorok". Biografia ks. Jana Ziei - autorstwa Jacka Moskwy – dziennikarza, pisarza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Watykanie. Mówiono o nim: Boży człowiek.
play_arrow

czytaj więcej

Skrzywdzeni w Kościele

O. Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, których był spowiednikiem i kierownikiem duchowym - stwierdza jednoznacznie raport badający ten konkretny wydany przez komisję ekspercką powołaną przez dominikanów w marcu tego roku.
play_arrow

czytaj więcej

„Święto Pojednania”

12 września w sali wystawowej przy kościele Św. Krzyża w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Święto Pojednania”. Na wystawie prezentowane są ikony autorstwa brata Marcina Świądra.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy życia koniec – szepce do początku

Urodził się w majętnej Rodzinie. Lubił podkreślać, że w prostej linii pochodzi od króla Jana III Sobieskiego. Zmarł w całkowitym zapomnieniu w przytułku dla ubogich… Życiowy pechowiec? Geniusz? Wieszcz? Dlaczego JP II i Prymas Tysiąclecia w swoich wypowiedziach chętnie odwoływali się do Jego poezji? Cyprian Kamil Norwid- urodził się 200 lat temu. Wraz z gośćmi nie będziemy opowiadać o tym jaki był- ale o tym, jak Jego twórczość „przerabia” ludzi współczesnych.
play_arrow

czytaj więcej

Pierwszy błogosławiony Prymas w Kościele w Polsce

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski to wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, dbający o wolność Kościoła w Ojczyźnie, której ateistyczne władze chciały narzucić własny system wartości. Mówiąc o beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego trzeba podkreślić że to przede wszystkim nieugięty świadek Chrystusa, całym sercem oddany Bogu i zawierzający swoje życie i Kościół Najświętszej Maryi Pannie.
play_arrow

czytaj więcej

Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej

Nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazała się książka „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”. Publikacja, pod redakcją ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, przybliży – w dniu beatyfikacji - osobę Prymasa Tysiąclecia z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.
play_arrow

czytaj więcej

Bliżej nieba – beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12 września – data znana w historii Polski i Europy, jako dzień Zwycięstwa pod Wiedniem, zapisze się w pamięci jeszcze jednym radosnym znakiem swoistej „odsieczy z nieba” – darowaniem Kościołowi i Polsce nowych polskich błogosławionych – Niezłomnego Prymasa  Tysiąclecia  Stefana Wyszyńskiego oraz Matki niewidomych, założycielki Dzieła Lasek – Elżbiety Róży Czackiej.  Dani nam w tym czasie - tu i teraz - jako opatrznościowe znaki błogosławieństwa – nieba dla ziemi.
play_arrow

czytaj więcej

Jezus Niechrystus

Zerwanie z Kościołem, a nawet utrata wiary nie musi przekreślać osobistego stosunku do osoby Jezusa z Nazaretu, który nadal może pozostawać kimś egzystencjalnie ważnym w życiu człowieka. O książce Piotra Augustyniaka „Jezus Niechrystus” mówi w audycji teolog dr Sebastian Duda.
play_arrow

czytaj więcej

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Msze św., katechezy, świadectwa, warsztaty złożą się na program 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, jaki odbędzie się w dniach 5-12 września w Budapeszcie pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7).
play_arrow

czytaj więcej

Objawienia w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd to malutka warmińska wioska położona pomiędzy Ostródą a Olsztynem. To bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ale nieznane. Mało kto wie, że w 1877 roku miały tu miejsce objawienia maryjne i jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. W sumie na świecie jest ich tylko kilkanaście.  Właśnie tam w czerwcu 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm nastoletnim dziewczynkom. Zachęcała do codziennego odmawiania różańca i życia zgodnie ze wskazaniami Ewangelii.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025