Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.

Położona na północy Włoch Toskania to region, który na przestrzeni wieków w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju kultury chrześcijańskiej. Z nią wiążemy takich mistrzów jak Pierro della Francesca, Leonardo da Vinci czy Fra Angelico. O historii Toskanii i dziełach sztuki, jakie warto tam zobaczyć oraz o ich twórcach mówi w audycji o. Witold Kawecki autor książki Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.
play_arrow

czytaj więcej

Czy można żyć bez miłości?

Po dniu matki, dniu dziecka a przed dniem ojca rozmawiamy na temat małżeństwa i rodziny. Na pytanie kogo w sytuacji kryzysowej poprosimy o pomoc –Polacy odpowiadają rodzinę. W Śladach na piasku porozmawiamy nt.  wyzwań, problemów i propozycji na trwający  Rok rodziny ,który zakończy się dokładnie za rok-w czerwcu w Rzymie- Światowym Kongresem Rodzin. Na poprzednim , w Dublinie byli m.in. Aldona i Artur Wiśniewscy od lat podejmujący działania na rzecz małżeństwa i rodziny.
play_arrow

czytaj więcej

Monstrancja – znak prawdziwej obecności Chrystusa i uświęcania przestrzeni

Podczas procesji eucharystycznych lub adoracji konsekrowana hostia jest pokazywana wiernym w monstrancji. Przypomina wykonane z największą starannością dzieło jubilerskie, by podkreślić znaczenie realnej obecności Chrystusa, odnowionej obecności Boga wśród ludzi. W Familijnej Jedynce powiemy jaka jest historia monstrancji, jakie postacie przyjmowała na przestrzeni wieków, a jakie współcześnie.
play_arrow

czytaj więcej

„…Jestem zaledwie pyłkiem historii.”

Przez trzy dni kilometrowe kolejki ludzi dniem i nocą przechodziły przed trumną Kardynała S. Wyszyńskiego, by oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia. Ceremonię pożegnania Prymasa na żywo transmitowało radio i telewizja. Wierzący i niewierzący oddawali hołd pasterzowi Kościoła i mężowi stanu.. A on sam w 35 rocznicę pracy biskupiej napisał ”widzę, że jestem zaledwie pyłkiem historycznym”.
play_arrow

czytaj więcej

Wyszyński. 40 spojrzeń

Publikacje poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu ukazują go najczęściej jako monumentalną postać Prymasa Tysiąclecia, Interreksa czy Męża Stanu. Rzadziej próbuje się go pokazywać jako człowieka z jego pragnieniami i lękami, estetyczną wrażliwością, zainteresowaniami i tęsknotami. Gościem audycji jest o. Zdzisław Kijas autor książki „Wyszyński. 40 spojrzeń”
play_arrow

czytaj więcej

Geniusz rządzenia

Osoba Prymasa Wyszyńskiego ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Choć o samym Prymasie mówi się wiele, poruszając różne aspekty jego bogatej osobowości, to problematyka przywództwa wydaje się być traktowana po macoszemu. A przecież nie sposób zrozumieć procesów zachodzących w Kościele i w jego relacjach z państwem komunistycznym pomijając lub nie do końca doceniając ten właśnie aspekt.
play_arrow

czytaj więcej

Między świętością a apostazją

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego porozmawiamy o Siedmiu Darach Ducha Świętego i sakramencie bierzmowania. Czy zmienia on coś w życiu chrześcijanina i jak jest rozumiany przez współczesnych młodych ludzi?
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań

O zaangażowaniu wiernych świeckich w politykę, o instrumentalizowaniu Kościoła w sporach politycznych oraz o niedopuszczalności sojuszu ołtarza z tronem rozmawiali uczestnicy debaty Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań. Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna w przeddzień sto trzydziestej rocznicy ogłoszenia przez Leona XIII encykliki społecznej Rerum novarum. Gościem audycji jest uczestnik debaty prof. Sławomir Sowiński
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina a emocje w czasach pandemii

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony prawie 30 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a w Kościele od niemal 2 miesięcy trwa „Rok Rodziny – „Amoris laetitia”.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025