Gwiazdy Agadezu Grają od ćwierć wieku, a dopiero teraz ukazuje się ich debiutancki, studyjny album. Saharyjski rock Etran De L'Aïr to doskonały przykład tanecznej muzyki gitarowej ze społecznym przekazem związanym z kulturą nomadów.
Kolędy na trzy instrumenty Również i dziś, grając kolędy ze świata, można uciec od oczywistości, ale i udziwniania na siłę. Można, korzystając z tych tradycyjnych tematów, ułożyć własną, pasjonującą opowieść. Tak jak zespół Kroke.
Przełom w mainstreamie na koniec 2021 roku Ostatnią część naszych muzycznych podsumowań roku 2021 zapewnia Michał Wieczorek, który podsuwa nie tylko płyty, ale i wydarzenia, których nie można przeoczyć.
Rewelacje z zagranicy 2021 roku. Podpowiada Remek Mazur-Hanaj W kolejnej części naszych podsumowań muzycznego roku 2021 Remek Mazur-Hanaj skupia się na płytach zagranicznych i osobowościach ze świata muzyki, które musimy znać.
Jesteś fanem Azji? Te płyty musisz znać! Podpowiada Krzysztof Dziuba W naszych podsumowaniach na koniec roku 2021 Krzysztof Dziuba skupia się na płytach z rynku azjatyckiego, których nie można nie znać.
Rytuał zar, Paweł Szamburski i tradycja to najlepsze, co nam dał rok 2021. Wybiera Jakub Knera 2021 rok to kolejna okazja do zmierzenia się z tradycją i tożsamością. Dlatego w największym stopniu Jakubowi Knerze spodobały się te albumy, które zarówno sięgają wstecz, czerpiąc z muzyki tradycyjnej, jak i są mocno osadzone w teraźniejszości.
Podsumowań czas. Co nas zachwyciło w roku 2021? Wybiera Tomasz Janas Na koniec 2021 roku tuż przed sylwestrem przechodzimy do podsumowań: co nas ujęło, zaskoczyło, zachwyciło w minionym roku na rynku muzycznym? Które wydarzenia trzeba zapamiętać, które osobowości docenić? Próby usystematyzowania tego dla naszych Słuchaczy i Czytelników podejmują się RCKL-owi recenzenci.
Dilo. Słuchowisko z odchodzących światów Badania terenowe słowackiej Rusinki i Szkota zaowocowały między innymi dźwiękowym obrazem przestrzeni, które powoli odchodzą w niepamięć. „Dilo” dokumentuje te światy. Ich szorstkość, surowość, naturalność.
Polifoniczna odyseja Tarta Relena to doskonały przykład na to, jak wiele najmłodsze pokolenia potrafią wyciągnąć z muzycznej spuścizny. Hiszpański duet sięga do tradycji mówionej regionu śródziemnomorskiego, którą transkrybuje na współczesne, polifoniczne pieśni.
Przejmujący głos Bieszczadu To piękne spojrzenie w przeszłość i jej fascynująco subtelna współczesna interpretacja. Debiutancka płyta tria Wernyhora przynosi tradycyjne pieśni z Bojkowszczyzny w autorskich opracowaniach.
Japońska duchologia Czwarty album Meitei pt. „Kofū II” jest kolejną próbą przywrócenia atmosfery i ducha dawnej Japonii za pomocą dźwięków. A przecież choć bardzo byśmy chcieli, nie powstrzymamy upływu czasu.
I znowu przyszła babcia z Sycylii Afrosycylijski funky-punky-jazz-blues, który gra kapela Crimi – Francuzi z Lyonu – to kolejny w tym roku pomysł muzyczny, który zdobył mury mojego podstarzałego marudzenia, zwanego czasem gustem i smakiem.