Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod opiekę świętej Anny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 08:00
26 lipca przypada święto babci Pana Jezusa, św. Anny. Zwane jest we wschodniej tradycji zaśnięciem sprawiedliwej Anny, bo tak naprawdę w ten dzień wspominamy jej dies natalis, jak mówiono w tradycji zachodniołacińskiej, dzień narodzin dla nieba.
Święta Rodzina ze Świętą Anną, obraz olejny na płótnie, poch. Słodków Pierwszy (województwo lubelskie), ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, 1845  1855 r., E15669ML
Święta Rodzina ze Świętą Anną, obraz olejny na płótnie, poch. Słodków Pierwszy (województwo lubelskie), ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, 1845 — 1855 r., E/15669/MLFoto: ŁC

Kult świętej Anny jest oczywiście związany nieodłącznie z kultem Matki Boskiej i pojawia się w wyniku rozwoju refleksji Mariologicznej. Anna, czyli Hanna - hebrajska łaska - to imię matki panny Marii od czasów soboru watykańskiego drugiego wspominanej wraz z mężem Joachimem 26 lipca.

  • Każda panna ma na imię Anna
  • Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny
  • Na świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska
  • Andzia płakała, ale przystała
  • Gdy pada w dniu świętej Anny, pada aż do Zuzanny

Święta Rodzina ze Świętą Anną, obraz olejny na płótnie, poch. Słodków Pierwszy (województwo lubelskie), ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, 1845 — 1855 r., E/15669/ML Święta Rodzina ze Świętą Anną, obraz olejny na płótnie, poch. Słodków Pierwszy (województwo lubelskie), ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, 1845 — 1855 r., E/15669/ML

Święta Anna Przyrowska, Jerzy Soremski, drewno lipowe polichromowane, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego, 2024 r. Święta Anna Przyrowska, Jerzy Soremski, drewno lipowe polichromowane, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego, 2024 r.


Możemy przypuszczać, że imiona dziadków Mesjasza po kądzieli przechowały się w pamięci pierwszych chrześcijan. Postać Anny w ewangeliach apokryficznych żywo inspirowana jest postacią Anny, matki Samuela z kart Biblii hebrajskiej. Prawe i pobożne, ale bezdzietne w wyniku niepłodności małżeństwo Joachima i Anny jest bardzo zamożny Joachim jest właścicielem. Anna jak biblijna Sara posiada swoją służącą, a swoje dochody dzielą na trzy części: jedną część oddają świątyni, drugą ubogim, a trzecią zostawiają sobie.

Bezdzietność - najgorsza biblijna klątwa - spotyka się z ostracyzmem społecznym. Skoro Bóg odmawia im potomstwa, z tego powodu nawet Joachim zostaje wypędzony ze świątyni, a jego ofiara nie jest przyjęta przez kapłanów.

Ale 8 września przychodzi na świat panna Maria, którą w wieku 3 lat rodzice oddają na służbę do świątyni jerozolimskiej, później Maria poślubi Józefa, nastąpi zwiastowanie no i oczywiście resztę historii znamy. Kult Anny pojawił się na zachodzie w VIII wieku, a w XIII wieku w Polsce przeżywa pełen rozkwit i jej imię szerzy się od królewskiego dworu po chłopskie chaty.  "Jeśliś panna, niech ci będzie Anna", "Jeśliś pan, niech ci będzie Jan" - w ten sposób napotykający zabłąkane nieochrzczone dusze nadawali imiona i w taki sposób symboliczny poza sakramentalny udzielali im chrztu. Pomagało to imię na różne choroby, stąd w ludowej medycynie pojawiało się zamawianie kół z kwiatami, dla Maryi, Jezusa i właśnie Anny.

O Annie jako matce chrzestnej, dobrej żonie, pani chleba, jej atrybutach i znaczeniu w polskiej kulturze ludowej opowiada etnograf Łukasz Ciemiński.


Święta Anna z Góry Świętej Anny, Marek "Prus" Głowacki, drzeworyt na podstawie grafiki z kolekcji Jana Gwalberta Pawlikowskiego, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego 2020 r. Święta Anna z Góry Świętej Anny, Marek "Prus" Głowacki, drzeworyt na podstawie grafiki z kolekcji Jana Gwalberta Pawlikowskiego, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego 2020 r.

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń